Przejdź do głównej zawartości


Meshtastic - An open source, off-grid, decentralized, mesh network built to run on affordable, low-power devices


Ciekawy projekt - szyfrowany komunikator oparty o niskoenergetyczny standard komunikacji radiowej LoRa, o zasięgu do kilku kilometrów

2 użytkowników udostępniło to dalej

Fajny, tylko ma jeden zasadniczy problem - nie działa 😀

Kilkukrotnie próbowałem odpalić to z dwoma urządzeniami leżącymi kilka centymetrów od siebie na biurku. Pierwszy problem był taki, że aplikacja na komórkę która sterowała urządzeniami absolutnie nie chciała się z nimi parować. Da się to jednak obejść - urządzeniami można też sterować za pomocą komputera podpinając je do portu szeregowego. Nie jest to przyjemne, ale działa.

Niedawno (no, kilka miesięcy temu) dodana została opcja, gdzie urządzenie wystawia po wifi stronę internetową, za pomocą której można je obsługiwać. Strona ta... opiera (lub opierała się wtedy, kiedy ją testowałem) się na JSie, który musi być pobrany z internetu. Tak więc pozdrowienia dla osób chcących korzystać z tego w sytuacji, kiedy internet nie działa.

No i tutaj dochodzimy do drugiego problemu - urządzenia generalnie rzecz biorąc nie były w stanie nawiązać ze sobą łączności, chociaż były kawałeczek od siebie. Próbowałem również je od siebie trochę odsuwać żeby upewnić się, że odbiorniki się nie "zatykają", ale to nie pomagało. Będę musiał spróbować ponownie, ale obecnie nie mam nadziei na to, że coś się uda.

Jako wisienkę na torcie polecam zapoznać się z polską społecznością meshtasticową zgromadzoną na telegramie. Może z odpaleniem płytki nie pomogą, ale za to są na bieżąco z najmodniejszymi teoriami spiskowymi 😉

Podsumowując, to nie jest gotowy projekt, i ciężko mi powiedzieć, kiedy stanie się używalny.
@gfle @truffles A na których dokładnie modułach to uruchamiałeś ?

wolny internetudostępnił to.

ESP32 TTGO LoRa 433Mhz WiFi GPS NEO-6M i TTGO LoRa32 433MHz ESP32 Moduł radiowy z OLED.

wolny internetudostępnił to.

Na dedykowanym subreddicie jest sporo osób z problemem, że rzeczywisty zasięg to około pół metra. Nie mniej jednak, komuś to działa i dodam to sobie do backlogu z tyłu głowy, żeby kiedyś przetestować.
@truffles @gfle Nie.. no to jakaś kompletna bzdura musi być typu jakieś rozbieżne konfigi częstotliwości czy trybu pracy.
Normalnie dwa takie moduły z dopasowaną anteną, na otwartej przestrzeni będą się słyszeć na dziesiątki-setki kilometrów (zwłaszcza jeśli co najmniej jeden jest odpowiednio wysoko np. pod balonem)
Niestety do zabawy z radiem w trybie #diy trzeba mieć jakiś minimalny warsztat pomiarowy typu najprostszy odbiornik #sdr albo analizator antenowy bo inaczej to jest szukanie na ślepo. Może jak zanabędę drugi moduł to rzucę okiem co ten projekt jest warty.

wolny internetudostępnił to.

Zgadzam się - bardziej podejrzewam problemy z oprogramowaniem meshtastica niż faktyczne limity lory i urządzeń.

Jako ciekawostkę podam, że taki trochę trochę konkurencyjny projekt - APRS po LoRa - nie ma problemu z osiąganiem dziesiątek kilometrów. I mi się to udało na tych samych urządzeniach, gdzie Meshtastic zwyczajnie mówiąc nie działał. Ale tam nie ma szyfrowania, a sam projekt jest nakierowany na radioamatorów (dlatego też piszę, że jest "trochę" konkurencyjny - APRS to również jest sieć mesh, ale nie ma na celu rozwiązywania tych problemów, które chciałby rozwiązywać Meshtastic).

wolny internetudostępnił to.

Ciekawe czy udało CI się w końcu uruchomić łączność.
W tzw międzyczasie ja na swoich modułąch Lora (które używam też do innych celów - np aprs czy odbioru balonów meteo) zainstalowałem firmware meshtastic i zrobiłem dośc sporo testów, w różnych warunkach, z różnymi antenami i generalnie mogę powiedzieć, że wszystko działa bez zarzutu. Tzn łączność na odległość do kilku km na malutkich antenach z kompletu jest możliwa, a z lepszymi antenami i wyżej położonymi (dla routerów-przekażników) nawet dużo dalej więc projekt ma zdecydowanie potencjał.
Jest w tym systemie niestety dość sporo ustawień, których zmiana bez rozumienia konsekwencji może "zepsuć" zupełnie połaczenie, ale to jest kwestia "wieku dziecięcego" projektu, żeby poukrywać takie ustawienia przed mniej zaawansowanym użytkownikiem.
W każdym razie jakby ktoś chciał probować to służe pomocą. Polska "społeczność" z telegrama też jest bez wątpienia w stanie pomóc w problemach technicznych ale przez spiskowo-aspołeczne treści nie mogę polecić tego miejsca z czystem sumieniem bo wiele osób może tam żle czuć. Jak już to główne forum anglojęzyczne https://meshtastic.discourse.group

m0biudostępnił to.

No właśnie widziałem, że próbujesz się pałować z telegramowymi Meshtastikowcami :D podziwiam determinację, bo jak mi ktoś od czasu do czasu podeśle jakieś ich wypociny to aż głowa boli.

Fajnie słyszeć, że to jednak potrafi działać!
@truffles To jest bardzo ciekawy projekt do zbudowania sieci łączności kryzysowej na wypadek np wyłączenia internetu przez władze (w niektórych "demokracjach" to normalka: https://geekweek.interia.pl/technologia/news-najwieksza-demokracja-swiata-najczesciej-wylacza-internet-a-,nId,6627824 ) ale dla szerszego zastosowania "na co dzień" są dwie przeszkody:
- potrzebny specjalizowany hardware: wprawdzie nie jakiś strasznie drogi (100-200zł) ale wymaga zaprogramowania, jest sprzedawany jako moduły OEM, czyli raczej temat dla ludzi "technicznych"
- maksymalna prędkość transmisji: teoretycznie 37 kbps na krótkim dystansie, w praktyce kilka kbps a w miarę zwiększania zasięgu schodzimy do ułamka kbps (czyli do kilkuset bitów / sek. czyli do kilkudziesięciu bajtów na sek. ). Dla porównania prędkość transmisji dla pierwszych standardów sieci komórkowych 2G w latach 90' to ok 14.4 kbps.
#LoRa #mesh #networking #meshtastic

wolny internetudostępnił to.

To prawda, że uruchomienie wymaga sporo wiedzy technicznej, ale przynajmniej nie trzeba licencji radiowej. LoRaWAN jest wykorzystywane w IoT, różnych czujnikach, automatyce przemysłowej, więc to raczej do przesyłania krótkich wiadomości się nadaje, do obrazków niestety nie :P

wolny internetudostępnił to.

Trochę mało mam czasu, ale jeśli ktoś zidentyfikuje konfigurację, która powinna działać chętnie kupie sprzęt i potestuję (warszawa albo przy jakiejś okazji gdziśe indziej).

@truffles@szmer.info @miklo@soc.citizen4.eu @fleg@szmer.info
Ten wpis został zedytowany (2 lata temu)
W dokumentacji projektu masz wypisane wspierane urządzenia. Niektóre z nich są względnie niedrogie. Musisz tylko uważać na częstotliwości wspierane przez kupowany egzemplarz (915MHz w Polsce nie jest dostępne, masz do wyboru 433 MHz i 868 MHz). Oczywiście po obu "stronach" musi być ta sama częstotliwość.

Jako kolejną ciekawostkę dodam, że w radiu amatorskim funkcjonuje niezależna od infrastruktury sieć komputerowa - Hamnet. W Polsce jeszcze w powijakach (ale powoli idzie do przodu!), w Niemczech jest bardziej rozbudowana. Stety-niestety, trzeba mieć świadectwo radioamatora i znak, do czego zachęcam.
W Niemczech jest jeszcze Freifunk oparty o WiFi
Inne porobne projekty, którym chciałbym się kiedyś przyjrzeć:
Ciekawe, zapiszę sobie!
@truffles Taki trochę offtopic/(nie)ciekawostka do tego tematu - bo bliższym przejrzeniu się kanałom informacyjnym PL związanym z #meshtastic (https://lora.waw.pl, https://t.me/MeshtasticPL/7292 ) wychodzi na to, że to jest promowane jako łączność dla środowiska "wolnych ludzi" (TV-republika, W realu24, suwerenni.org. plandemia, światowy spisek - te klimaty :-( ). Może jak sieć w naturalny sposób urośnie to ten "wolnościowy" nurt straci na znaczeniu.

wolny internetudostępnił to.

Ogólnie mam wrażenie, że elektronika, radia, krótkofalarstwo przyciągają w Polsce osoby o prawicowych poglądach, widać LoRa to już zupełny odjazd XD

wolny internetudostępnił to.

@truffles Kompletny nonsens... Nie wiem przez jak wąskie "okienko" obserwujesz świat ludzi, którzy się tym zajmują ale moje obejmuje (mówię tylko o PL) setki stron, blogów, projektów i nic takiego nie zauważyłem. A przyglądam się już kilkadziesiąt lat. Ten przypadek wyżej to jest raczej wyjątek od reguły. Co niby w elektronice (szeroko rozumianej, nie tylko kwestie łączności) miałoby mieć związek z politycznymi poglądami czy jakimś światopoglądem ? Jakby się zastanowić to dziedzina która wymaga dość szerokiej i ścisłej wiedzy czyli raczej powinna przyciągać ludzi ze światopoglądem naukowym, a tacy jednak nie dominują w po stronie konserwatywnej.

wolny internetudostępnił to.

Zdarzyło mi się kilka niemiłych interakcji z osobami, co mają callsign w opisie. Programowanie też jest neutralne politycznie, a skądś się wziął ten stereotyp kuca-korwinisty, studenta polibudy :P

Jeżeli siedzisz w tym środowisku głębiej, to cieszę się, że jest to tylko moje powierzchowne wrażenie
Ten wpis został zedytowany (2 lata temu)

wolny internetudostępnił to.

@truffles Ja tez kojarzę przynajmniej jedną taką osobę (której m.in. serwer 1010... "zawdzięcza" swoją kiepską reputację) ale mam konta na serwerach mastodon.radio i fosstodon.org (czyli dokładnie te dwa tematy) , regularnie przeglądam tam lokalną oś czasu i naprawdę nie przypominam sobie stamtąd ani jednego wpisu, który mógłby komuś zasugerować, że tam dominują prawicowe poglądy.

wolny internetudostępnił to.

Fosstodon znam i jest tam spoko atmosfera, moja opinia tyczy się polskojęzycznej sfery - właśnie 101010, elektroda, pojedyncze profile na twitterze

wolny internetudostępnił to.

obstawiam, że to efekt odstraszania. Obserwuję profile polsko- i niemieckojęzyczne i mimo, że mówię po niemiecku gorzej, niż prezydent po angielsku, to nieraz czuję się tam swobodniej - po prostu mniejsze prawdopodobieństwo, że się ktoś o coś doczepi. I znam wiele przypadków, w których ktoś zainteresowany tematyką spotykał się z np. seksistowskimi czy innymi wywyższającymi komentarzami i po prostu odpuszczał. Niekoniecznie tematykę, ale właśnie irca, mastodona itp.

wolny internetudostępnił to.

Szczerze, to mam wrażenie, że Meshtastic jest dość... wybredny w kwestii temu, komu i kiedy chce działać.

Reticulum brzmi fajnie, i od dłuższego czasu miałem w planach pobawienie się tym. Najbardziej chyba podoba mi się możliwość "rozmowy" za pośrednictwem drukowanych kodów QR 😀