Przejdź do głównej zawartości


Obiecany wcześniej krótki post wprowadzający w tematykę Guppe Groups, z informacjami jak ich używać w #fediverse:

"Przekłuwacz baniek w Fediversum: Guppe Groups

Czyli Usenet w 3 dekadzie 21 wieku"

https://zb3.org/m0bi13/przekluwacz-baniek-w-fediversum-guppe-groups

Pytania? Uwagi? Proszę o komentarz pod tootkiem.
I o podbicie, niech się niesie :)

#FediTipsPL

9 użytkowników udostępniło to dalej

trochę obawiam się zagrożenia spamem, gdy grupy staną się większe…
@asbb Cóż, dotyczy to również obserwacji hashtagów czy innych form federacji. Mamy na spamerów własne narzędzia (blokada) oraz to, co oferuje fedi, czyli zgłaszanie spamerskich tootków i profili do moderacji. Żadnego nowego zagrożenia grupy nie wprowadzają moim zdaniem, ale dzięki za komentarz, pomyślę o dopisaniu paragrafu o spamie.
#ToDo
@m0bi Wg opisu niczym się to nie różni od grup na #friendica (które każdy może zakładać jako dodatkowe konta). Ale... chyba jednak się bardzo różni:
- jak wchodzę na profil grupy to nic nie widzę - żadnego opisu, żadnych publicznych postów. Rozumiem, że nazwa grupy to jedyny punkt zaczepienia ale..
- jak znaleźć jakąś grupę na tym serwerze ? Tam jest tylko top 50 aktywnych i nic więcej. Jest gdzieś jakieś katalog tych kont z każdego serwera ?
- Jak ma niby działać na tym moderacja skoro nikt grupą nie rządzi a ona się "sama" zakłada przy pierwszym użyciu ? Rozumiem, że można blokować u siebie problematycznego usera ale jak grupa będzie mieć set/tysiące ludzi to każdy ma sobie sam zablokować ?

Zrobiłem z konta friendica follow jakiejś grupy z tej listy top ( @bookstodon group ) ale nic tam nie ma - nie widać żadnych publicznych wpisów. To działa tak, że dopiero nowe wpisy ludzi ze wspomneiniem tej grupy będą do mnie wysyłane ?

Edit. Pokazują się posty ale dopiero od momentu dołaczenia.
No i jak mam ileś grup to trudno ogarnać która jest która bo wszysktie mają ten sam avatar,
Chyba jednak na razie bardziej bym polecał założenie grupy na friendica/hubzilla/mobilizon - z normalną moderacją, edycja profilu itd.

bookstodon groupudostępnił to.

@miklo @bookstodon
Tak, nazwa to jedyny "punkt zaczepienia".

Nie ma katalogu grup, dlatego założyłem własny.

Moderacja czy walka ze spamem działa tutaj identycznie jak przy obserwowaniu hashtagów w mastodonie. Z wszystkimi wadami i zaletami.

Od momentu follow grupy zaczniesz "widzieć" nowe posty, jeśli twoja instancja nie "sfederowała" wcześniej poprzednich. Tak działa rozsyłanie w ActivityPub.

Gdyby instancje odpytywały (czego nie robią) o wcześniejsze wpisy, widziałbyś je.

bookstodon groupudostępnił to.

@m0bi Z tym federowaniem to jasne tylko, że tych postów (publicznych) sprzed dołączenia nie ma również na oryginalnym profilu grupy - a to już jakby lekko wbrew oczekiwaniu jak to powinno działać i jak działają grupy na innych projektach fediverse. Sam nie wiem jak to oceniać...
@m0bi
Ten wpis został zedytowany (2 lata temu)

bookstodon groupudostępnił to.

@miklo Oceniaj jak chcesz :)

Jak czytałem, publiczne archiwum było, ale użytkownicy nie życzyli sobie go i zostało wyłączone.
@miklo

Nie wiem, jak osoby mają zakładać grupy na friendica/hubzilla/mobilizon jeśli nie mają tam kont. Polecasz rozwiązanie zależne od platformy.

Guppe Groups są proste jak budowa cepa, ale ponieważ działają bezpośrednio na poziomie #ActivityPub, to są dostępne wszędzie.
I to jest moim zdaniem ich ogromna zaleta / przewaga.
@m0bi Tylko założyciel/moderator grupy/forum musi mieć konto ale inaczej to nie ma prawa działać na jakimkolwiek projekcie jeśli grupa ma mieć możliwość moderacji i choćby edycji profilu.
No zobaczymy co z tego będzie - na razie chyba zostaję przy hashtagach...
@m0bi

bookstodon groupudostępnił to.

@m0bi I jeszcze teraz widzę że jak przywołałem nazwę konta grupy to wszystkie komentarze poniżej z tego wątku mi się pokazują jako udostępnione przez te grupę - czy de facto idzie spam do iluś tam tysięcy ludzi, którzy mnie pewnie zablokują chociaż sie nie znamy.
@m0bi

bookstodon groupudostępnił to.

@miklo No jeśli wzmiankowałeś grupę, zrobiłeś to intencjonalnie, to chyba chciałeś żeby rozesłała? ;)

Gdy użyjesz hashtaga, będzie to samo, tysiące osób go subskrybujących zobaczą twój wpis.

Tak to działa

¯\_(ツ)_/¯
@m0bi Wzmiankowałem z przyzwyczajenia z @ bo jakby nie uświadomiłem sobie, że ten komentarz (bez związku z tematem grupy jako takim) bęðzie spamował wszysktich którzy ją obserwują. I w sumie to nie wiem czemu friendica mi podbija komentarze do tego pierwszego w którym użyłem adresu grupy mimo, że w tych komentarzach już jawnie tego adresu nie ma. Ale już te grupy przestałem obserwować więc mam nadzieję, że ten (bieżacy) komentarz się do nich nie wyśle.
@m0bi
@miklo Jeśli błędnie czy "niechcący" oznaczyłeś grupę i zorientowałeś się po czasie, to standardowo skasuj wpis. Grupy roześlą informację o skasowaniu tak samo, jak o nowym wpisie czy o edycji istniejącego. Jak czytałem, serwer Guppe Groups implementuje "cały" zakres ActivityPub
@miklo Patrzysz z perspektywy jak to jest zrobione we friendica.

A popatrz na to z perspektywy obserwowania tagów na mastodonie, bo koncepcja jest podobna choć wolna od ograniczenia platformą / aplikacją.

Nie ma założyciela / moderatora. Grupa nie jest "czyjaś", nikt nią nie zarządza, wszyscy mają równe prawa, pełna "demokracja" :)
Powstaje z potrzeby zaistnienia, przy pierwszym użyciu. Generują i używają grup zwykłe osoby.

Ty możesz mieć inne zdanie jako admin instancji, bo masz więcej opcji
@m0bi No właśnie tagi nie mają zasadniczej wady tych anonimowych grup : że jako obserwatorzy grupy dostajemy na swój osobisty feed te wszystkie śmieci, które ja tu np z nieświadomości popełniłem. Trzeba użyć świadomie tagu w wyszukiwarce/adresie, żeby się pokazała lista postów. I że jak (na mastodonie) sobie nie zrobimy osobnej trwałej zakładki z postami z jakimiś tagami to po prostu ich nie widać
@m0bi
@miklo Mylisz się. Wzmiankujesz grupę tak samo intencjonalnie, jak intencjonalnie wzmiankujesz taga.

Nie zasłaniaj się tym, że ci klient friendica coś wywinął :)

On inaczej używa adresów a inaczej tagów? Jego i twoja sprawa. Grupom nic do tego.

Imo grup i tagów uzywa się IDENTYCZNIE. A że we friendica jest inaczej? Cóż. W misskey jest jeszcze inaczej, czy na pleromie, czy w mastodonie. Co to zmienia?🤔
@wariat Rozumiem, że byś nie przesadzał. Ja natomiast postanowiłem trochę "przesadzić" ;)

Jakie czasy taki usenet :D

Czy ludzie dojrzeli... cóż... uważność, obserwacja, uczenie się, poznawanie, głód wiedzy i informacji to chyba nie są typowe cechy dzisiejszych zusers.

Jak to śpiewali Lao Che?
"Niech będzie słodkie i kolorowe
Niech zawsze będzie extra, nowe
Będzie błyskać i migać
I żeby zawsze to wszystko było blisko
Żeby nigdy nie trzeba było się po to schylać"
:(
obiło mi się o uszy, że Mastodon ma także rozwijać grupy. I teraz się zastanawiam co jeżeli na instancji będzie istniała grupa @rower i będzie użytkownik o tym samym loginie? ;p Lemmy zaproponował pewien standard, oznaczając grupy - !rower. Widzę tu potrzebę szerszego dialogu :)
@ernest Guppe Groups używają nazwy grupy na ich serwerze, czyli np. @rower @a.gup.pe więc nie wystąpi nigdy konflikt z @rower @instancja.mastodona

Ty piszesz o sytuacji, gdy na tej samej instancji może być user i group o identycznej name?

Nie znam dobrze lemmy-ego, niemniej w activitypub prefix / przedrostek "!" chyba nie wystepuje?

GG działa na "czystym" ActivityPub
Tak, chodzi mi o potencjalną sytuację kiedy Mastodon zacznie wspierać grupy. Na mojej instancji jest podobnie - może być grupa o nazwie rower oraz użytkownik, w jaki sposób to rozróżnić? W ActivityPub nie występuje też przedrostek @ - jest to umowne. Oczywiście każda platforma może obsługiwać to na swój sposób, ale może to jest dobry moment, żeby wypracować jakiś wspólny standard.

Piszę to tylko na podstawie tego artykułu i nie zagłębiałem się jeszcze w temat, więc niewykluczone że coś mi umyka.

@rower
@ernest

Gadu Gadu High Fidelity ;)

@lukaszwojcik
@wariat
Tyle, że ta "przesada" niesie za sobą konsekwencje budowania absolutnie błędnych skojarzeń z Usenetem, którego – bądźmy szczerzy – nie kojarzy 99% dzisiejszych użytkowników Internetu.
Znam Guppe Groups od jakiegoś czasu, śledzę kilka. Martwię się o jedną rzecz: skoro grupy nie mają moderacji, co ze spamem i nadużyciami? Czy twórcy/zarządzający a.gup.pe będą aktywnie moderować?..

Czas pokaże, jak sądzę.