Przejdź do głównej zawartości


Inflacja? - nie: shrinkflacja!
Wielkie korporacje zmniejszają objętość swoich produktów, nie zmniejszając ceny - Carrefour zwraca uwagę swoich konsumentów.
https://www.theguardian.com/business/2023/sep/14/carrefour-puts-shrinkflation-price-warnings-on-food-to-shame-brands

Nestlé i Unilever odmówiły komentarza, a PepsiCo nie odpowiedziało.

#shrinkflacja #shrinkflation #inflation #inflacja #gospodarka #Francja Nestlé #Unilever #PepsiCo #Carrefour

szescstopniudostępnił to.

Całą masę tradycyjnych przepisów, typu "weź kostkę masła, mały kefir" itd, szlag trafił. Wypieki już nie te, co kiedyś.
@szescstopni Większy problem jest chyba z tym, że jako klient masz prawo zakładać, że sprzedawca jest uczciwy i jeśli nagle zmienia opakowanie na mniejsze, nic o tym nie mówiąc i zostawiając poprzednią cenę, to zostałeś oszukany. Jeśli w życiu społecznym nie można zakładać elementarnej uczciwości, to wszyscy żyjemy w społeczeństwie, które sobie nawzajem coraz mniej ufa.

Można to też nazwać "zmniejszeniem się jednego z istotnych elementów kapitału społecznego".

Trochę o kapitale społecznym: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kapita%C5%82_spo%C5%82eczny

(Inną sprawą jest napędzanie inflacji i przerzucanie jej kosztów na konsumentów, ale piszę tu o zaufaniu, bo Twój wpis skupił się na kwestiach społecznych).

#zaufanie #kapitałSpołeczny
Oczywiście, chodzi o podstawową uczciwość. Nie ważne, czy śmietana zagęszczona mąką, czy pomniejszona gramatura, tak czy tak zły efekt.
shrinkflacja? A co z już używanym pojęciem downsizing?
@Smootnyclown prawie to samo, w shrinkflacji mamy do czynienia z utrzymaniem ceny produktu i wielkości opakowania, a jednocześnie ze zmniejszeniem zawartości @chlopmarcin
Ponadto fragment "-flacja" zwraca uwagę na związek tego procederu z inflacją - czego nie ma w downsizingu. @Smootnyclown
Ten wpis został zedytowany (1 rok temu)
@m0iga w którym miejscu ktoś sugerował, że robią to z dobroci serca?
@chlopmarcin @szescstopni
@Chłop Marcin :fediverse: I dlatego największą (a nie najmniejszą) czcionką na/przy produktach pakowanych powinna być cena za kg/l/itp a nie za to co w opakowaniu. Oczywiście jako przepis prawa bo inaczej nikt tego nie będzie używał.
@miklo A może mogłaby być taką samą czcionką? To by wywoływało za każdym razem dysonans u konsumenta (która to liczba?), ale to dobrze - bo wtedy konsument za każdym razem by się zastanowił nad ceną. :-)
@m0iga Może to prawda, że nikt uczciwością się w wielkim biznesie nie dorobił. Ale w mniejszej skali (małej firmy, małej działalności gospodarczej, gospodarstwa rolnego) znam mnóstwo przykładów na to, że można być uczciwym i mieć z tego godziwe wynagrodzenie i dobre wyniki ekonomiczne.