Przejdź do głównej zawartości


#UmowaKoalicyjna rozczarowuje jeśli chodzi o tematy cyfrowe. Mój tekst w #OKOpress
https://oko.press/cyfryzacja-polski-co-tusk-w-expose

Co jest?
- okiełznanie służb, informowanie osób objętych kontrolą operacyjną
- wzmianka o "kompetencjach przyszłości" w szkołach

Czego zabrakło?
- edukacji medialnej
- regulacji technologii (AI, DSA/DMA)
- cyfrowej suwerenności, wsparcia i wdrażania narzędzi niezależnych od Big Techów
- zadbania o bezpieczeństwo informacyjne organów publicznych (w kontekście Dworczyka i Pegasusa)

#Polska
> W pewnym sensie potrzebny jest kopernikański przewrót w myśleniu o technologii i jej regulacjach.

> Przez lata budowanie infrastruktury cyfrowej, cyfryzacja usług publicznych, wdrażanie takiego czy innego narzędzia administracji traktowane były w pewnym sensie jako cel sam w sobie.

> W centrum zainteresowania stały dane rozwiązania technologiczne, a obywatelki i obywatele, wraz z instytucjami publicznymi, sprowadzani byli do roli „użytkowników”.
> Czas ten techno-centryczny model obalić. Nie chodzi oczywiście o to, by nie budować infrastruktury, nie „cyfryzować” usług publicznych, czy nie wdrażać nowych narzędzi w administracji! Nie, chodzi o to, by w centrum naszego myślenia o technologii postawić osoby, obywatelki i obywateli, i ich potrzeby.

> I świadomie, z rozmysłem dobierać rozwiązania do konkretnych potrzeb, z uwzględnieniem zagrożeń, które te rozwiązania mogą za sobą nieść.
Podziękowania dla @adam_jurkiewicz za wypowiedź do tekstu oraz dla @didleth za wątek o mObywatelu i ex-Twitterze, i szczere gratulacje dla @panoptykon za lata ciężkiej, mrówczej roboty, która doprowadziła do tego, że w umowie koalicyjnej znalazł się postulat "osiodłania Pegaza". 🎉
Ten wpis został zedytowany (11 miesiące temu)

2 użytkowników udostępniło to dalej

Po słowach przypominających o kampanijnej wpadce PO niektórzy przestaną czytać i zostawią komentarz o symetryzmie i tym, że przestają wspierać okopress.
@mkljczk to naprawdę nie mój problem.

PO odwaliło zwyczajnie głupią akcję, za którą spadła na nich zasłużona krytyka. Błędy się zdarzają, pytanie, czy wyciągamy z nich wnioski. PO ma szansę wyciągnąć wnioski, i to jest warte podkreślenia.
Czas pokaże, jak szybko i jak skutecznie te zapowiedzi zostaną zrealizowane, oraz… co stanie się z dostępem do Pegasusa. Która służba dostanie dostęp do tego drogiego, niebezpiecznego narzędzia? Jak będzie wykorzystywane i jak jego wykorzystanie będzie kontrolowane? Żadna władza nie lubi przecież oddawać swych zabawek.

Czyli zakładamy, że przechodzimy do porządku dziennego z tym, że wszyscy składamy się na to, żeby ktoś trzymał w sekrecie przed producentami oprogramowania informacje o 0-dayach i jedynie trzeba to „kontrolować” :/

W sumie, wyborcy nie będą dużo wymagać. Wystarczy im przecież, że oponenci PiS-u nie będą inwigilowani.
@mkljczk noszę się od dłuższego czasu z pomysłem, by zanurkować w ten problem w jakimś tekście.

Może się wreszcie zbiorę.
Trochę straciłem wiarę w regulacje UE po tym co odwalają z QWAC 😞
wiesz, UE to nie jest jeden spójny byt.

Spójrz na Kontrolę Czatów: Komisja Europejska ciśnie temat wszelkimi możliwymi kanałami i sposobami, ale Parlament Europejski już tę propozycję solidnie utemperował.

To jest generalnie moje doświadczenie ponad dekady aktywizmu, w tym w korytarzach europejskich instytucji — złych pomysłów jest dużo, ale ostatecznie bardzo niewiele z nich rzeczywiście jest implementowanych.

Z drugiej strony, dobre regulacje często bronią się przed rozmyciem.
Ten wpis został zedytowany (11 miesiące temu)
@mimi89999 regulacje UE to też RODO, które spowodowało faktyczną zmianę na lepsze w kontekście naszych danych prywatnych.

To regulacje dotyczące ładowarek do urządzeń mobilnych — ja jeszcze pamiętam czasy, gdy każdy producent, każdy model niemal, miał inną wtyczkę! Dziś nawet Apple zaimplementowało USB-C w iPhonach.

To DSA/DMA, które już mają konkretny wpływ na cyfrowych gigantów.

Nie ma co tracić wiary w narzędzia, dzięki którym mamy faktycznie jakiś realny wpływ na cyfrową rzeczywistość.
- mimo że z postulatami wynikającymi z tekstu, w pełni się zgadzam, to jest jedna rzecz, której mi w tym artykule zabrakło.

Które z ugrupowań koalicji jeszcze przed wyborami poruszało i obiecywało zająć się tymi tematami wspomnianymi w tekście jako pominięte?

Bo żeby pisać o tym, że w umowie czegoś zabrakło, w pierwszej kolejności należałoby ustalić czy i które partie postulowały któreś z wspomnianych w artykule rzeczy i czy były pomiędzy nimi jakieś różnice?

Swoją drogą - umowa koalicyjna w takiej formie jak mamy, to taka trochę karykatura umowy. To raczej forma spisanego naprędce manifestu (niezbyt udanego), z którego nie dowiadujemy się chyba nic o różnicach programowych i ewentualnych ustępstwach każdej z partii.
@mason ależ mi nie chodzi o to, że "zabrakło" tych postulatów w kontekście wcześniejszych obietnic poszczególnych partii — a o to, że "zabrakło" ich w kontekście tego, co jest potrzebne.

Nie musimy się jako obywatele ograniczać w naszych oczekiwaniach do partyjnych obietnic. Wręcz przeciwnie, te obietnice często wynikają z oczekiwań ludzi.

Tematy, które poruszyłem, nie są zagospodarowane przez żadną partię. Brakuje ich w dyskusji publicznej, a nie tylko w tej konkretnej umowie koalicyjnej.
- a, to zgoda. Ostatniego akapitu Twojej odpowiedzi "zabrakło" w artykule.
a wiesz co? Masz absolutną rację! Dzięki za dobry, konstruktywny fidback.
Ten wpis został zedytowany (11 miesiące temu)
@Michał "rysiek" Woźniak · 🇺🇦
Wybór przewodniczącego sejmowej komisji cyfryzacji też rozczarowuje:
https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=SKLADKOMST&NrKadencji=10&KodKom=CNT
Dla tych co nie śledzą - Bartłomiej Pejo (zięć Korwina), którego podejście do socjal mediów najlepiej streszcza ten projekt ustawy: https://konfederacja.pl/app/uploads/2022/01/Projekt-ustawy-o-ochronie-demokratycznej-debaty-publicznej-w-Internecie.pdf
Oczywiście można powiedzieć, że to nic nie znaczy bo w komisji większość ma i tak koalicja rządowa. Ale daje do myślenia np. jaki priorytet dla tej koalicji ma komisja, która będzie nadzorować prawie 1/5 środków z #KPO - bo tyle przewidziano w planie na cyfryzację.

2 użytkowników udostępniło to dalej