Myśleliśmy w @ftdl nad postawieniem instancji któregoś z tych oprogramowań jako wydarzenia.pol.social.
Tylko że bez przełamania facebookowego monopolu na eventy nie bardzo ma to sens, byłoby pustawo i sprawiało błędne przekonanie, że "nic tu nie ma".
Myślałem też o automacie "importującym" z fb wybrane eventy, ale to w sumie też chyba nie tędy droga. A i o imporcie z radar.squat.net
Podyskutowałbym na te tematy, bo możliwości są, oprogramowanie jest, można by zadziałać, jeśliby znalazły się chętne do włączenia w taki projekt osoby.
@m0bi13 my to mamy jeszcze do pogadania o tym wątku samorządowym/zachęcającym bo chciałem się do tego odnieść i podrzucić parę sugestii (wydarzenia "w pakiecie", dostępne dla obywateli bez fb, mogłyby być dodatkową zachętą), ale chwilowo trochę gonię w piętkę, daję więc tylko znać, że o tym pamiętam :) @ftdl @74
@pawelszczur Tak. Gdyby publiczne instytucje chciały, mogłyby postawić własne instancje lub skorzystać z istniejących. Lub przekazać ich prowadzenie jakiejś fundacji 😉 @kalisz79 @ftdl @74
@pawelszczur tak, to się idealnie wpisuje w dyskusję o Fediwersum jako alternatywie dla "korporacyjnych" mediów społecznościowych z perspektywy urzędów i instytucji lokalnych (i centralnych) - była tu taka pogawędka kilka dni temu a to pasuje mocno do koncepcji "odfejsbuczenia" lokalnych społeczności. @m0bi13 @ftdl @74
@m0bi13 @ftdl Niektóre podmioty (Rebelia Przeciw Wymarciu, SII, i może jeszcze ktoś) podają czasami swoje wydarzenia na Mastodonie. Ale to Mobilizon jest miejscem na to. Może powinienem nawet bez ich wiedzy zamieszczać wydarzenia takich (już obecnych) podmiotów. Tym bardziej, że się teraz na nim nie zarejestrują...
@m0bi13 "nie ma co stawiać, bo nikt nie będzie wrzucał" 🔃 "nie stoi więc wrzucam na fb"
Nie przejmowałbym się, że na razie "będzie puste". Fedi też "było puste" na początku. Stworzenie przestrzeni oznacza, że ktoś może zacząć tę przestrzeń wypełniać.
@rysiek Tzn mobilizon.pl ma już ze dwa lata, jak nie więcej, samo miejsce nic nie wniosło. Tutaj imo przydałby się przykład, organizacja, która sporo eventów wrzuca "nie tylko" na fb.
Ale racja, że trzeba stawiać serwisy, stwarzać miejsca alternatywne, korzystając również z rozgłosu / zasięgów, jakie się wytworzyły przez te lata działania @ftdl i np. Pol.social
@m0bi13 ja mam zamiar poprzenosic troche wydarzen, do ktorych jestem zapisany na fb, tez tutaj (do mobilizona) - po pierwsze "dla siebie", zeby miec je pod reka, po drugie zeby rozkrecic kwestie wydarzen w fedi, inaczej sie to "samo" nie stanie ;)
tylko szkoda, ze mobilizon ma takie dziury w interfejsie ... no nawet brak mi slow 😅
Widzę tu dwa problemy: 1. Nie można podchodzić do przełamywania monopolu fejsbuka na wydarzenia metodą "co pierwsze: jajko czy kura". Jak tu nie będą publikowane wydarzenia to niby jak ten monopol ma być przełamany? 2. Uważam, że platformy tylko do wydarzeń się tu słabo przyjmują bo wydarzenia to taka funkcja, która jest rozszerzeniem prostego postu i dla mnie naturalne jest, żeby je obsługiwały platformy na których mamy konta nazwijmy to "podstawowe", na których można publikować posty i je komentować.
Dlatego jakbyście chcieli faktycznie iść zgodnie z tą tezą z p2. to lepiej postawcie na @Fundacja Technologie dla Ludzi instancję #friendica. Wtedy jest szansa ,że ludzie albo jakieś byty, które właśnie coś często organizują wybiorą ją na swoją instancję domową pod takim właśnie kątem, że jest "wszystkomająca" w tym grupy i wydarzenia. A druga sprawa, że subskrypcja wydarzeń z platform które ich nie obsługują też jest frustrująca bo to właśnie fakt ,że mamy osobną zakłądkę/ikonkę/kalendarz wydarzeń daje tu przewagę nad "wydarzeniem" subskrybowanym jako zwykły post, który przelatuje przez timeline i może go zauważymy a może nie. Więc z punktu widzenia usera platformy ogólnej+dowydarzeń wydaje mi się to naturalne, żeby jak najwięcej ludzi miało konta podstawowe z ktorych mogą i publikować i subskrybować wydarzenia.
A stawianie nowej instancji PL np mobilizona jak jest już mobilizon.pl to wg mnie mnożenie bytów ponad potrzebę. Nie widzę w tym jakiejś istotnej wartości dodanej. Tzn nie widzę dla ogółu ludzi bo dla mnie (który ma naswoim koncie obsługe wydarzeń) to bez znaczenia z ilu kont/serwerów będę jakieś wydarzenia miał w kalendarzu.
@m0bi13 a ja się akurat do Friendiki nie mogę przekonać, bo zawsze wolałem prostsze (bardziej "twitterowe", bardziej "ircowe") rozwiązania, niż kierunek grubego serwisu społecznościowego aka "portalu" (nie cierpię tego określenia w stosunku do ... społecznościowych, ale tu pasuje dla systematyzacji) - a'la Facebook, LinkedIn, czy inne Grono ;) Zdecydowanie bardziej mnie kręcą strumienie treści, a oprawa techniczna (i "ficzery") ma drugorzędne znaczenie - stąd moja podjarka fediwersum jako takim, gdzie konsumuję w taki sposób, w jaki chcę (i jak ktoś chce w ramach "ciężkiego" serwisu społecznościowego, to na zdrowie, tylko fajne jest to, żę ja nie muszę:). @miklo @ftdl @74
Friendica może być świetnym narzędziem dla twórców treści w fedi. Wszystko ma. Pozwala robić rzeczy łatwo, do których trzeba osobnych narzędzi. Pomysł @miklo na instancję @ftdl jest świetny. Teraz tak patrzę, że wydarzenia, grupy, rss i wiele innych byłyby dostępne w UI. @74
@m0bi13 @pawelszczur @ftdl @rysiek @miklo Wracam do wątku z 26 lipca o publikacji #wydarzenia #events w fedi, bo to dla mnie ważne. <dygresja1> ciężko było znaleźć ten wątek – trzeba haszować tematy </dygresja1> Postanowiłem zrobić eksperyment i zrobiłem to samo wydarzenie w kilku miejscach, które obsługują wydarzenie jako osobny rodzaj postu.
Utrzymujemy wydarzenia na Friendice, ale wydarzenia są niewygodne w użyciu; zrobienie wydarzenia długo trwa – zdjęcie z linkiem trzeba wprowadzać ręcznie kodem. Mniej więcej to samo na Hubzilli, tylko Hubzilla ma opcje pozwalające modyfikować, jak wydarzenie będzie wyglądać w AP (i tak wychodzi tak sobie).
Najwięcej nadziei daje Mobilizon z wtyczką do WordPressa (nie testowałem jeszcze). Ale instancja mobilizon.pl ma bugi (albo w ogóle mobilizon ma bugi) – brak opisów w niektórych opcjach (nie wiadomo, co się klika). Jeszcze inne błędy wyskakują i nie jest łatwo ustalić, gdzi się coś źle wypełniło, bo nie ma opisu. No ale generalnie działa.
#Wishlist: • porządna instalacja mobilizon • coś bardziej zaawansowanego niż Mastodon. Ja bym był za #Streams od Mike Macgirvin (pierwszy twórca Friendica). To jego ostatnie dzieło z porządnym szyfrowaniem i obsługą nomadyczności, uproszczone w stosunku do Hubzilli. To by była chyba jedyna publiczna instalacja na świecie tego, bo Mike się absolutnie nie reklamuje. Streams umożliwia też zaszyfrowane kanały i zasoby prywatne (potrzebne organizacjom): https://codeberg.org/streams/streams https://codeberg.org/streams/streams/src/branch/dev/FEATURES.md
@kodmalopolskie @m0bi13 @pawelszczur @ftdl @rysiek @miklo Brak opisu na mobilizon.pl - tak, ale po polsku. Tymczasowa zmiana języka interfejsu na np. angielski lub francuski sprawia, że elementy się pojawiają. Inna rzecz - nazwy ulic zawsze wyświetlają się w obcej polszczyźnie kolejności ## Ulica (najpierw numer)
Może czas na poprawę polonizacji Mobilizon (wrzucam w #ToDo) i naprawienie mobilizon.pl? Fundacja @ftdl pomoże jeśli będzie chęć (vps, storage, osoby do pomocy, obniżenie kosztów), bo współpraca jest lepsza od konkurencji. #Mobilizon-owi niewiele brakuje. @kodmalopolskie @kalisz79 @pawelszczur @rysiek @miklo
@KOD Małopolskie @Fundacja Technologie dla Ludzi @Michał "rysiek" Woźniak · 🇺🇦 @m0bi @Paweł Szczur @Kierunkowy74 @Adam Kaliszewski 🌱 Powyższe potwierdza to co napisałem wyżej - publikacja wydarzeń nie jest problemem na #fediverse - co najmniej kilka platform obsługuje je formie sfederowanych postów. Problemem jest subskrypcja wydarzeń. Jeżeli większość "mastocentrycznych" uczestników zobaczy je jako zwykłe posty a jeszcze w dodatku musi w tym celu jakieś osobne konto obserwować to entuzjazmu do takiego rozwiązania nie będzie. Dlatego - jeśli wydarzenia mają się tutaj przebić to tylko pod warunkiem, że więcej ludzi będzie je widzieć ze swojego konta oraz... z tego samego konta będzie mogło je tworzyć. Więc albo zakładajcie konta na serwerach fedi, które je obsługują albo lobbujcie do dev'ów waszych serwerów o ich obsługę.
@miklo Jestem za lobbowaniem u devów za obsługą eventów wszędzie. Mastodon jest obecnie jednym z najbardziej "zapóźnionych" projektów w fedi. Głupiego markdown nie obsługuje już chyba jako jedyny, nie wiem, jaki jest stan prac nad eventami, ale nawet o tym nie chcę myśleć. Kierujmy rozwój fedi w stronę "wszystkomającego" systemu połączonych systemów, zostawiając mastodona z tyłu, bo dostosowywanie się do niego oznaczałoby stop i wręcz regres.
@m0bi13 @miklo @ftdl @rysiek @kodmalopolskie @pawelszczur Mówię to od czasów diaspory jeszcze. Dajcie grupy, wydarzenia i lepszą kontrolę widoczności, a ja zacznę przekonywać fejsowych znajomych do migracji.
ogólnie zgoda ale co do kontroli widoczności, to i tak wszystkie ustawienia typu "prywatna wiadomośc" albo "tylko dla obserwujących" opiera się w ActivityPub na "bardzo proszę nie udostępniaj tego nikomu ok obiecaj dobra?", i tak wszystko idzie w plaintekście na cudzy serwer który może zrobić z tym cokolwiek. Oczywiscie to samo jest na FB gdzie zucc może wysłać twoje "prywatne" wiadomości bagietom, no ale jakoś nie podoba mi się pomysł wkręcania niezorientowanych ludzi, że mogą sobie zrobić prywatną grupę, która potem jest o jeden przerobiony serwer odległa od pchnięcia całej zawartości prosto na kiwifarms np.
Jedyn opcja (bez jakiejś ciężkiej kryptografii może) to lokalne grupy jak na *keyach, ale to psuje ideę fediwersum niestety.
> "bardzo proszę nie udostępniaj tego nikomu ok obiecaj dobra?"
Nie. ActivityPub oparty jest o wysyłanie do odbiorców. Nie wysyła do niepotrzebnych profili / nie "federuje".
> i tak wszystko idzie w plaintekście na cudzy serwer który może zrobić z tym cokolwiek
Tak samo jak na FB, w dodatku scentralizowanym, do którego Ziobro i ABW ma wjazd, który raportuje ile udostępnił "organom". Tutaj "piwnica" jest jednak zabezpieczeniem.
> nie podoba mi się pomysł wkręcania niezorientowanych ludzi, że mogą sobie zrobić prywatną grupę
Nie. ActivityPub oparty jest o wysyłanie do odbiorców. Nie wysyła do niepotrzebnych profili / nie "federuje".
Jeżeli profil jest na innej instancji, to wysyłający nie ma jakiejkolwiek kontroli nad tym, co zrobi serwer adresata. Bodaj nawet stockowa Pleroma z MRF może pozamieniać widoczność wpisów (na pewno da się zrobić w drugą stronę, przerobić publiczne na followers only), nie mówiąc już o ręcznie przerobionym lub napisanym przez siebie serwerze. Jedynym rozsądnym sposobem traktowania ustawień prywatności przez AP to myślenie o tym jako sugestii, że "pewnie nikogo poza moimi followersami to nie obejdzie, ale tragedii nie będzie, jak to trafi gdzie indziej".
Tak samo jak na FB
No wiem, ale "na korpomediach jest jeszcze gorzej" to nie argument, że na fedi jest dobrze.
Tutaj "piwnica" jest jednak zabezpieczeniem.
O ile ktoś nie odwali takiej maniany, jak np. admin kollektivy co se ściągnął całą bazę danych na właśny komputer, który mu potem zabrało FBI.
, skoro i tak nie da się tego w 100% zapewnić. To, że bardziej zorientowane osoby są w stanie użyć tych ustawien nie strzelając sobie w stopę, nie znaczy, że jak przyjdzie ktoś z FB to nie pomysli, że nikt nie może czytac jego DMek.
Pomysł, żeby miec jeden protokół do szitpistów i uczonych rozmów (TM), a inny do prywatnych (na tyle, na ile rozmowa z randomami z neta może być prywatna) rozmów wydaje mi się sensowny.
@agturcz @m0bi13 @miklo @ftdl @rysiek @pawelszczur @kuna Wyjścia są dwa, jeśli chodzi o #prywatnosc #privacy : 1. AP (publiczny) + coś prywatnego (np. #matrix ) 2. Stawianie serwisów w oparciu protokół #Nomad (dawniej #Zot ), czyli #Streams lub #Hubzilla – w ramach tego użytkownicy/instancje mogą gadać ze sobą bezpiecznie i prywatnie lub publicznie, jak zechcą i przyłączać AP, jak zechcą • Problem1 – Żadne z tych rozwiązań nie jest wystarczająco proste dla normalsów. • Problem2 – Integracja w ramach AP idzie w kierunku zgodności z Masto. Np. ostatnio próbowałem szerować #wydarzenia z #mobilizon do #Friendica – czasem się wprowadza do kalendarza, czasem nie, cholera wie dlaczego, a proste info dla Masto jest zawsze poprawne. Co ciekawe, zauważyłem projekty integracji #Flarum #Nodebb #Discourse z AP i już myślałem, że będziemy mieć sfederowane fora, co byłoby super ciekawe (patrz obrazek). Niestety, to też idzie w kierunku integracji z Masto, który pewnie będzie alternatywą dla emaila (nic ciekawego). WNIOSKI. Podstawą integracji w AP długo będą proste komunikaty Mastodona. Chyba najlepiej używać czegoś zaawansowanego w tym formacie. Obecnie #FireFish – obsługuje #grupy i #grupyprywatne (prywatność umowna) plus do tego co kto chce. Wybrańcy mogą używać #Streams .
@kuna @rysiek @agturcz @miklo @ftdl @m0bi13 @pawelszczur Tak, Lemmy i kbin dają nadzieję, choć w obecnej postaci najlepiej mieć własną instancję, bo jest zbyt mało poziomów abstrakcji. Klon w stylu phpbb też obsługuje 2 poziomy.
Ja u siebie już mam podstawową obsługę wydarzeń. Sam ją napisałem. Działa dobrze, ale moim celem była kompatybilność z mobilizonowymi wydarzeniami, dlatego te z Friendiki wyświetlają się na stronie wydarzeń, natomiast nie działa m.in. możliwość dołączenia do nich. Szkoda, że Friendica nie przejdzie na implementację, która lepiej przyjęła się dla wydarzeń.
Tak wygląda pierwszy-lepszy event w mojej implementacji. Gdyby miał normalnie wprowadzoną lokalizację to byłby jeszcze przycisk do wyświetlenia modelu z mapką
Wymaga Rebased, czyli forka Pleromy. Mogę spróbować przepchnąć to w upstreamowej Pleromie, ale Akkoma automatycznie tego nie przyjmie, bo jest hard-forkiem.
Jak coś, nie mam na to statystyk. Po prostu wydarzenia z Mobilizon widzę częściej.
Gdyby jednak przyjąć niezasadne moim zdaniem założenie, że można porównywać liczbę użytkowników platformy przeznaczonej stricte do organizacji wydarzeń z platformą, której użytkownicy mogą nawet nie mieć pojęcie że są tam jakieś wydarzenia, okazuje się że format Mobilizona jest ponad czterokrotnie popularniejszy niż ten używany przez Friendikę.
@marcin mikołajczak @Fundacja Technologie dla Ludzi @Michał "rysiek" Woźniak · 🇺🇦 @KOD Małopolskie @Kierunkowy74 @Adam Kaliszewski 🌱 @m0bi @Paweł Szczur Nie można porównywać projektu, który jest wyłącznie do wydarzeń z projektem, gdzie to jedna z iluś funkcji i każdy po prostu każdy te wydarzenia widzi . Można by to odwrócić i zapytać ile osób założyło konto na mobilizon tylko po to żeby śledzić wydarzenia innych. Nie patrzmy na to z jakiego projektu są publikowane wydarzenia tylko ile kont jest na wszystkich projektach, które je mogą poprawnie zobaczyć. Bo to zdecyduje o używaniu wydarzeń w skali fediverse.
@miklo @ftdl @rysiek @m0bi13 @pawelszczur Nie jest problemem zamieszczenie wydarzenia. Problemem jest szerowanie wydarzeń w formie wydarzeń, a nie za pomocą prostych komunikatów w formacie Mastodona. Z #Mobilizon na #Friendica czasem się da, czasem nie (nie wiem dlaczego), ale w drugą stronę nie odkryłem żadnej możliwości.
@m0bi13 @pawelszczur @ftdl @rysiek @miklo @michal @agturcz @kuna #wydarzenia #events #mobilizon c.d. Wtyczka Connector for Mobilizon dla #WordPress działa dobrze, ale daje tylko 3 linijki tekstu. Nie ma tak dobrze, żeby gotowy post lądował w pętli WordPressa, albo chociaż obrazek z tym tekstem. Tak to wygląda: https://kodmalopolska.pl/wydarzenia-demokratyczne/ Próbowałem jeszcze przez RSS, ale w bloku RSS Gutenberga pojawia się błąd, Gfeeds wyświetla ładnie sformatowane obrazki, ale ich klikanie nic nie daje, z kolei w Liferea są pełne informacje tekstowe, ale obrazków brak.
@m0bi13 @pawelszczur @ftdl @rysiek @miklo @michal @agturcz @kuna To fajnie. Pisałem o wtyczce Mobilizon Mirror. Tylko jeszcze trzeba przeglądnąć samego mobilizona. Na mobilizon.pl jest sporo niedoróbek, więc nie wiem czy to sprawa tej konkretnie instalacji, czy obecnego stanu kodu aplikacji. Sprawdzę jeszcze jak zachowują się inne instancje.
@kodmalopolskie @m0bi13 @pawelszczur @ftdl @rysiek @miklo @agturcz odnośnie niedoróbek: niestety taki jest obecny stan Mobilizona. Mi najbardziej brakuje kompletnego tłumaczenia na polski. Instalowałem totalnie niemodyfikowaną vanilla wersję. Jeśli to coś pomoże to korzystamy z kanału "release" bez żadnych dockerów i tym podobnych.
@michal @m0bi13 @pawelszczur @ftdl @rysiek @miklo @agturcz Dzięki, ze się odzywasz. Tłumaczenie akurat mógłbym zrobić, jeśli jest po angielsku, bo tym się zajmuję – https://przeklad.pl Czy to są standardowe pliki .po i .mo w standardzie gettext? Faktycznie, po przełączeniu na inny język napisy pojawiają się. W opisie instancji jest informacja, że wyłączone są feedy. Czy to znaczy, że nie da się pobierać zdarzeń z innych instancji?
PRZETŁUMACZYŁEM MOBILIZON — wszystko, co się dało w Mobilizonie na polski.
2 dni i 2 noce roboty.
---------------------------
Starałem się zapewnić feminatywy lub formy neutralne.
--------------------------- Do aplikacji na Androida nie miałem dostępu. Nie odpowiadam w pełni za to, co już było przetłumaczenie, choć starałem się poprawiać, jak zauważyłem błędy lub nieścisłości. --------------------------- Będę wdzięczny za oddźwięk. Bugi na pewno są, bo tłumacząc, nie widać, do czego tekst się odnosi.Let's Squash! --------------------------- Nie wiem dokładnie jak Webplate działa. Zrobiłem tłumaczenie i mam nadzieję, że ktoś zrobi resztę roboty. Jaka teraz procedura, żeby tłumaczenia znalazły się na mobilizon.pl? https://weblate.framasoft.org/projects/mobilizon/
@michal @m0bi13 @pawelszczur @ftdl @rysiek @miklo @agturcz @emill1984 @brayozz Może byśmy spróbowali załadować pliki tłumaczeniowe do obecnej instalacji? Nie wiem dokładnie, gdzie one się realnie znajdują na serwerze. Na git są w następujących miejscach: 1. Pliki activity.pl default.po i errors.po są na ścieżce: mobilizon/priv/gettext/pl/LC_MESSAGES/ 2. Plik pl.json jest na ścieżce: mobilizon/js/src/i18n/ 3. Nie znalazłem miejsca pliku search-index.pl Wydaje mi się, że powinno to być technicznie możliwe, żeby te pliki umieścić na serwerze bez konieczności kompilacji całego programu ze źródeł. Choć i to by można zrobić, zamiast czekać nie wiadomo ile na następną wersję. W każdym razie podaję namiar na moje pliki. Te przeznaczone na serwer są w katalogu "renamed": https://nch.pl/s/TGEMRrPEnJtgr3b
@michal @m0bi13 @pawelszczur @ftdl @rysiek @miklo @agturcz Dzisiaj jeszcze poprawiłem kilkaset błędów – większość technicznych, zgłaszanych przez system, jako np. podwójnie występujące to samo tłumaczenie różnych ciągów, bo po angielsku ktoś raz napisał "and" a raz dał "&" i tego typu. Nieraz musiałem uciec się do oszustw, chrzcząc słowa przy pomocy soft hyphen (ISO 8859: 0xAD, Unicode U+00AD SOFT HYPHEN, HTML: xAD; or 173; or ), żeby system uwierzył, że to jednak inne słowo, choć wygląda identycznie. W efekcie system pokazuje dla języka polskiego absolutne 100% i 0 issues, czego nie ma żaden inny język (nie obejmuje aplikacji dla androida, bo nie mam dostępu). Jak już pisałem, nie oznacza to, że wszystko jest OK. Nie mam możliwści sprawdzenia, co można zrobić dopiero na rzeczywistej instancji i "w praniu". Najlepiej, gdyby dało się wprowadzić to tłumaczenie do istniejącej instalacji i tam wypróbować. Załączam widok statusu dla j. polskiego.
Może czas na poprawę polonizacji Mobilizon (wrzucam w #ToDo) i naprawienie mobilizon.pl? Fundacja @ftdl pomoże jeśli będzie chęć (vps, storage, osoby do pomocy, obniżenie kosztów), bo współpraca jest lepsza od konkurencji. #Mobilizon-owi niewiele brakuje. @kodmalopolskie @kalisz79 @pawelszczur @rysiek @miklo
Miałem odpowiedzieć na to prawie miesiąc temu, znalazłem w zakładkach.
Jest parę powodów, dla których Friendica nie zdobyła i nie zdobędzie na razie takiej popularności. Pierwszym z nich będzie onboarding. Pamiętam jak dobrze joinmastodon.org wyglądało od samego początku zanim jeszcze korzystali ze wsparcia firmy od UX. Nie do porównania z żadnym podobnym projektem. A teraz zobacz sobie friendi.ca
Interfejs samej Friendiki, moim zdaniem to najmniej intuicyjne UI/UX w całym Fediwersum. Po prostu gubię się w nawigacji. I mi nie kojarzy się ani z „tradycyjnymi” lżejszymi UI, ani ze współczesnymi portalami. Zawisło to gdzieś w 2015. Gdy korzystam z Friendiki to przełączam się na ten starszy motyw, bo jest wizualnie bardziej neutralny.
Brak funkcjonalności realtime. Przez brak wykorzystania websocketów i powiadomień push ta platforma jest po prostu mniej żywa. Wiem, dla niektórych zaleta, ale odstaje od doświadczenia innych mediów społecznościowych.
Dostępność aplikacyj. Tu niestety API Friendiki nie pozwala na zbyt wiele. Owszem, jest niezła implementacja MastoAPI (sam ją delikatnie usprawniałem), ale tym samym tracisz dostęp do całej funkcjonalności Friendiki, która wyróżnia tę platformę. API będące rozszerzeniem API Mastodona (tak jak API Pleromy) byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem. To tym bardziej ważne, że interfejs Friendiki nie jest SPA. I nie musi nią być, oczywiście, ale funkcjonalna PWA Friendiki po prostu nie może powstać. Zresztą, sam pamiętam że gdy uczyłem się webdevu to zaczynałem pisać klienta do Friendiki, ale właśnie niekompletne API sprawiło że projekt porzuciłem. Na miejscu devów Friendiki bym zaimplementował endpointy z Pleromy (czaty), Rebased (wydarzenia) i tej WIP implementacji grup z Mastodona.
Projekt „do wszystkiego” może istnieć i może być bardzo dobry, po prostu taki jeszcze nie powstał. Friendica ma szanse nim być, ale nie wiem czy chce nim być. Wszystko, co wymieniłem, jest technicznie do rozwiązania.
Kierunkowy74
•Lista grup : https://mobilizon.pl/search?contentType=GROUPS&groupPage=1
Link do wydarzenia można jednak wkleić na swoją instancję i podbić na swoim koncie
Mobilizon Polska - Mobilizon
Mobilizon Polska - MobilizonAdam Kaliszewski 🌱
•Kierunkowy74
•Adam Kaliszewski 🌱
•m0bi
•Myśleliśmy w @ftdl nad postawieniem instancji któregoś z tych oprogramowań jako wydarzenia.pol.social.
Tylko że bez przełamania facebookowego monopolu na eventy nie bardzo ma to sens, byłoby pustawo i sprawiało błędne przekonanie, że "nic tu nie ma".
Myślałem też o automacie "importującym" z fb wybrane eventy, ale to w sumie też chyba nie tędy droga.
A i o imporcie z radar.squat.net
Podyskutowałbym na te tematy, bo możliwości są, oprogramowanie jest, można by zadziałać, jeśliby znalazły się chętne do włączenia w taki projekt osoby.
@74
#JoinMobilizon - Reprenons le contrôle de nos événements
joinmobilizon.orgkravietz 🦇 lubi to.
3 użytkowników udostępniło to dalej
Fundacja Technologie dla Ludzi, m0bi i Michał "rysiek" Woźniak · 🇺🇦udostępnił to.
Adam Kaliszewski 🌱
•Paweł Szczur :pix_mastodon:
•m0bi
•Gdyby publiczne instytucje chciały, mogłyby postawić własne instancje lub skorzystać z istniejących.
Lub przekazać ich prowadzenie jakiejś fundacji 😉
@kalisz79 @ftdl @74
Paweł Szczur :pix_mastodon:
•Adam Kaliszewski 🌱
•m0biudostępnił to.
Kierunkowy74
•m0bi
•Może by jakaś współpraca w kwestii automatyzacji umieszczania wydarzeń w #fedi?
@kalisz79 @ftdl
Kierunkowy74
•Nie ja. @michal
Michał "rysiek" Woźniak · 🇺🇦
•Nie przejmowałbym się, że na razie "będzie puste". Fedi też "było puste" na początku. Stworzenie przestrzeni oznacza, że ktoś może zacząć tę przestrzeń wypełniać.
@kalisz79 @ftdl @74
kravietz 🦇 lubi to.
m0bi
•Ale racja, że trzeba stawiać serwisy, stwarzać miejsca alternatywne, korzystając również z rozgłosu / zasięgów, jakie się wytworzyły przez te lata działania @ftdl i np. Pol.social
Mobilizon był do tej pory słabo wypromowany.
@kalisz79 @74
Michał "rysiek" Woźniak · 🇺🇦
•@ftdl @kalisz79 @74
Zbigniew 'Emill' Pławecki ♿️🎮
•tylko szkoda, ze mobilizon ma takie dziury w interfejsie ... no nawet brak mi slow 😅
@rysiek @ftdl @kalisz79 @74
MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛
Widzę tu dwa problemy:
1. Nie można podchodzić do przełamywania monopolu fejsbuka na wydarzenia metodą "co pierwsze: jajko czy kura". Jak tu nie będą publikowane wydarzenia to niby jak ten monopol ma być przełamany?
2. Uważam, że platformy tylko do wydarzeń się tu słabo przyjmują bo wydarzenia to taka funkcja, która jest rozszerzeniem prostego postu i dla mnie naturalne jest, żeby je obsługiwały platformy na których mamy konta nazwijmy to "podstawowe", na których można publikować posty i je komentować.
Dlatego jakbyście chcieli faktycznie iść zgodnie z tą tezą z p2. to lepiej postawcie na @Fundacja Technologie dla Ludzi instancję #friendica. Wtedy jest szansa ,że ludzie albo jakieś byty, które właśnie coś często organizują wybiorą ją na swoją instancję domową pod takim właśnie kątem, że jest "wszystkomająca" w tym grupy i wydarzenia.
A druga sprawa, że subskrypcja wydarzeń z platform które ich nie obsługują też jest frustrująca bo to właśnie fakt ,że mamy osobną zakłądkę/ikonkę/kalendarz wydarzeń daje tu przewagę nad "wydarzeniem" subskrybowanym jako zwykły post, który przelatuje przez timeline i może go zauważymy a może nie. Więc z punktu widzenia usera platformy ogólnej+dowydarzeń wydaje mi się to naturalne, żeby jak najwięcej ludzi miało konta podstawowe z ktorych mogą i publikować i subskrybować wydarzenia.
A stawianie nowej instancji PL np mobilizona jak jest już mobilizon.pl to wg mnie mnożenie bytów ponad potrzebę. Nie widzę w tym jakiejś istotnej wartości dodanej. Tzn nie widzę dla ogółu ludzi bo dla mnie (który ma naswoim koncie obsługe wydarzeń) to bez znaczenia z ilu kont/serwerów będę jakieś wydarzenia miał w kalendarzu.
2 ludzi lubi to
m0bi i Zbigniew 'Emill' Pławecki ♿️🎮 lubię to.
m0bi
•Wymienione serwery oferują wydarzenia również "natywne". Obchodząc braki mastodona, który nie widzi, że wpis to wydarzenie (Friendika to ofc ma).
Killer appka na #Friendica mogłaby zmienić podejście do niej, niechęć. Bo jeśli chodzi o ficzery to jest "wypasiona".
@ftdl @74 @kalisz79
Adam Kaliszewski 🌱
•@miklo @ftdl @74
m0bi
•MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛 lubi to.
MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛udostępnił to.
Adam Kaliszewski 🌱
•KOD Małopolskie
•Wracam do wątku z 26 lipca o publikacji #wydarzenia #events w fedi, bo to dla mnie ważne.
<dygresja1>
ciężko było znaleźć ten wątek – trzeba haszować tematy
</dygresja1>
Postanowiłem zrobić eksperyment i zrobiłem to samo wydarzenie w kilku miejscach, które obsługują wydarzenie jako osobny rodzaj postu.
#mobilizon
https://bit.ly/44InP4L
https://bit.ly/473iTZL
#Friendica
https://bit.ly/3Yek2tj
https://bit.ly/43GMuFv
#Hubzilla
https://bit.ly/47aMEYv
https://bit.ly/43GldTu
#NextCloud
https://bit.ly/3DzJzUs
nie da się zaimportować do Masto
#WordPress
https://bit.ly/3Qne3kd
Utrzymujemy wydarzenia na Friendice, ale wydarzenia są niewygodne w użyciu; zrobienie wydarzenia długo trwa – zdjęcie z linkiem trzeba wprowadzać ręcznie kodem.
Mniej więcej to samo na Hubzilli, tylko Hubzilla ma opcje pozwalające modyfikować, jak wydarzenie będzie wyglądać w AP (i tak wychodzi tak sobie).
Najwięcej nadziei daje Mobilizon z wtyczką do WordPressa (nie testowałem jeszcze). Ale instancja mobilizon.pl ma bugi (albo w ogóle mobilizon ma bugi) – brak opisów w niektórych opcjach (nie wiadomo, co się klika). Jeszcze inne błędy wyskakują i nie jest łatwo ustalić, gdzi się coś źle wypełniło, bo nie ma opisu. No ale generalnie działa.
#Wishlist:
• porządna instalacja mobilizon
• coś bardziej zaawansowanego niż Mastodon. Ja bym był za #Streams od Mike Macgirvin (pierwszy twórca Friendica). To jego ostatnie dzieło z porządnym szyfrowaniem i obsługą nomadyczności, uproszczone w stosunku do Hubzilli. To by była chyba jedyna publiczna instalacja na świecie tego, bo Mike się absolutnie nie reklamuje. Streams umożliwia też zaszyfrowane kanały i zasoby prywatne (potrzebne organizacjom): https://codeberg.org/streams/streams
https://codeberg.org/streams/streams/src/branch/dev/FEATURES.md
moboi-to-masto.jpg - Shared with pCloud
bit.lypfm 🧘 :mastodont: lubi to.
3 użytkowników udostępniło to dalej
Michał "rysiek" Woźniak · 🇺🇦, m0bi i Olga Matná-Schrödingerováudostępnił to.
Kierunkowy74
•Brak opisu na mobilizon.pl - tak, ale po polsku. Tymczasowa zmiana języka interfejsu na np. angielski lub francuski sprawia, że elementy się pojawiają.
Inna rzecz - nazwy ulic zawsze wyświetlają się w obcej polszczyźnie kolejności ## Ulica (najpierw numer)
m0bi
•m0bi
•?
@74 @kodmalopolskie @kalisz79 @pawelszczur @ftdl @rysiek @miklo
Mobilizon Polska - Mobilizon
Mobilizon Polska - MobilizonMichał Narecki
•m0bi
•MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛
2 ludzi lubi to
Paweł Szczur :pix_mastodon: i m0bi lubię to.
m0biudostępnił to.
m0bi
•@ftdl @rysiek @kodmalopolskie @74 @kalisz79 @pawelszczur
Michał "rysiek" Woźniak · 🇺🇦udostępnił to.
Agnieszka R. Turczyńska
•2 ludzi lubi to
irth :kerfuswink: i kravietz 🦇 lubię to.
Michał "rysiek" Woźniak · 🇺🇦udostępnił to.
kuna
•Jedyn opcja (bez jakiejś ciężkiej kryptografii może) to lokalne grupy jak na *keyach, ale to psuje ideę fediwersum niestety.
@m0bi13@pol.social@miklo@soc.citizen4.eu@ftdl@pol.social@rysiek@mstdn.social@kodmalopolskie@pol.social@kalisz79@pol.social@pawelszczur@pol.social
m0bi
•> "bardzo proszę nie udostępniaj tego nikomu ok obiecaj dobra?"
Nie. ActivityPub oparty jest o wysyłanie do odbiorców. Nie wysyła do niepotrzebnych profili / nie "federuje".
> i tak wszystko idzie w plaintekście na cudzy serwer który może zrobić z tym cokolwiek
Tak samo jak na FB, w dodatku scentralizowanym, do którego Ziobro i ABW ma wjazd, który raportuje ile udostępnił "organom". Tutaj "piwnica" jest jednak zabezpieczeniem.
> nie podoba mi się pomysł wkręcania niezorientowanych ludzi, że mogą sobie zrobić prywatną grupę
Wkręcamy w grupy na #Matrix. Są bezpieczne.
@rysiek @agturcz @miklo @ftdl @kalisz79 @kodmalopolskie @pawelszczur
kuna
•Jeżeli profil jest na innej instancji, to wysyłający nie ma jakiejkolwiek kontroli nad tym, co zrobi serwer adresata. Bodaj nawet stockowa Pleroma z MRF może pozamieniać widoczność wpisów (na pewno da się zrobić w drugą stronę, przerobić publiczne na followers only), nie mówiąc już o ręcznie przerobionym lub napisanym przez siebie serwerze. Jedynym rozsądnym sposobem traktowania ustawień prywatności przez AP to myślenie o tym jako sugestii, że "pewnie nikogo poza moimi followersami to nie obejdzie, ale tragedii nie będzie, jak to trafi gdzie indziej".
No wiem, ale "na korpomediach jest jeszcze gorzej" to nie argument, że na fedi jest dobrze.
O ile ktoś nie odwali takiej maniany, jak np. admin kollektivy co se ściągnął całą bazę danych na właśny komputer, który mu potem zabrało FBI.
To jest dobry pomysł, ale to inny protokół z góry zaprojektowany dla prywatności, więc kompatybilne z czymkolwiek na AP nie będzie.
@rysiek@mstdn.social@agturcz@circumstances.run@miklo@soc.citizen4.eu@ftdl@pol.social@kalisz79@pol.social@kodmalopolskie@pol.social@pawelszczur@pol.social
m0bi
•Piszesz trochę "połączone jest niebezpieczne". Tak. W zasadzie wprowadzenie informacji w system IT już pozbawia nad nią kontroli. Reszta to pochodne.
Co do #Matrix -> nie widzę powodu by się z AP miał integrować. Jest taki jaki jest.
Nadal korzystamy z e-mail do maili i jest ok. Matrix zastąpi jabbera a AP sieci społecznościowe.
Dla mnie bez wad :)
@rysiek @agturcz @miklo @ftdl @kalisz79 @kodmalopolskie @pawelszczur
kuna
•Pomysł, żeby miec jeden protokół do szitpistów i uczonych rozmów (TM), a inny do prywatnych (na tyle, na ile rozmowa z randomami z neta może być prywatna) rozmów wydaje mi się sensowny.
@rysiek@mstdn.social@miklo@soc.citizen4.eu@ftdl@pol.social@kalisz79@pol.social@kodmalopolskie@pol.social@pawelszczur@pol.social
KOD Małopolskie
•Wyjścia są dwa, jeśli chodzi o
#prywatnosc #privacy :
1. AP (publiczny) + coś prywatnego (np. #matrix )
2. Stawianie serwisów w oparciu protokół #Nomad (dawniej #Zot ), czyli #Streams lub #Hubzilla – w ramach tego użytkownicy/instancje mogą gadać ze sobą bezpiecznie i prywatnie lub publicznie, jak zechcą i przyłączać AP, jak zechcą
• Problem1 – Żadne z tych rozwiązań nie jest wystarczająco proste dla normalsów.
• Problem2 – Integracja w ramach AP idzie w kierunku zgodności z Masto. Np. ostatnio próbowałem szerować #wydarzenia z #mobilizon do #Friendica – czasem się wprowadza do kalendarza, czasem nie, cholera wie dlaczego, a proste info dla Masto jest zawsze poprawne. Co ciekawe, zauważyłem projekty integracji #Flarum #Nodebb #Discourse z AP i już myślałem, że będziemy mieć sfederowane fora, co byłoby super ciekawe (patrz obrazek). Niestety, to też idzie w kierunku integracji z Masto, który pewnie będzie alternatywą dla emaila (nic ciekawego).
WNIOSKI. Podstawą integracji w AP długo będą proste komunikaty Mastodona. Chyba najlepiej używać czegoś zaawansowanego w tym formacie. Obecnie #FireFish – obsługuje #grupy i #grupyprywatne (prywatność umowna) plus do tego co kto chce. Wybrańcy mogą używać #Streams .
kuna
•@agturcz@circumstances.run@m0bi13@pol.social@miklo@soc.citizen4.eu@ftdl@pol.social@rysiek@mstdn.social@74@101010.pl@kalisz79@pol.social@pawelszczur@pol.social
GitHub - LemmyNet/lemmyBB: A federated bulletin board
GitHubKOD Małopolskie
•Tak, Lemmy i kbin dają nadzieję, choć w obecnej postaci najlepiej mieć własną instancję, bo jest zbyt mało poziomów abstrakcji.
Klon w stylu phpbb też obsługuje 2 poziomy.
mkljczk
•kravietz 🦇 lubi to.
mkljczk
•mkljczk
•KOD Małopolskie
•Ciekawa apka. Znaczy działa w telefonie?
m0bi
•Wiesz może, czy Akkoma przejęła tę implementację?
@74 @rysiek @ftdl @kalisz79 @kodmalopolskie @pawelszczur @miklo
mkljczk
•kravietz 🦇 lubi to.
mkljczk
•KOD Małopolskie
•A spróbuj wyświetlić ten event. Ten ma lokalizację.
https://mobilizon.pl/events/38f25ca1-8998-48bb-a8b5-d63b0ffab4b2
mkljczk
•KOD Małopolskie
•bardzo dobrze to wygląda u Ciebie
MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛
mkljczk
•Czy takie dołączenie się poprawnie federuje? Ja sprawdzałem, że vocab używany przez Mobilizon nie jest rozumiany przez Friendicę.
mkljczk
•Gdyby jednak przyjąć niezasadne moim zdaniem założenie, że można porównywać liczbę użytkowników platformy przeznaczonej stricte do organizacji wydarzeń z platformą, której użytkownicy mogą nawet nie mieć pojęcie że są tam jakieś wydarzenia, okazuje się że format Mobilizona jest ponad czterokrotnie popularniejszy niż ten używany przez Friendikę.
MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛
mkljczk
•MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛
Paweł Szczur :pix_mastodon: lubi to.
KOD Małopolskie
•Właśnie coś się czasem zacina. Mógłbyś sprawdzić import tego wydarzenia?
https://mobilizon.pl/events/38f25ca1-8998-48bb-a8b5-d63b0ffab4b2
KOD Małopolskie
•Nie jest problemem zamieszczenie wydarzenia.
Problemem jest szerowanie wydarzeń w formie wydarzeń, a nie za pomocą prostych komunikatów w formacie Mastodona. Z #Mobilizon na #Friendica czasem się da, czasem nie (nie wiem dlaczego), ale w drugą stronę nie odkryłem żadnej możliwości.
KOD Małopolskie
•#wydarzenia #events #mobilizon c.d.
Wtyczka Connector for Mobilizon dla #WordPress działa dobrze, ale daje tylko 3 linijki tekstu. Nie ma tak dobrze, żeby gotowy post lądował w pętli WordPressa, albo chociaż obrazek z tym tekstem. Tak to wygląda: https://kodmalopolska.pl/wydarzenia-demokratyczne/
Próbowałem jeszcze przez RSS, ale w bloku RSS Gutenberga pojawia się błąd, Gfeeds wyświetla ładnie sformatowane obrazki, ale ich klikanie nic nie daje, z kolei w Liferea są pełne informacje tekstowe, ale obrazków brak.
Wydarzenia demokratyczne
Komitet Obrony Demokracji • małopolskiem0bi
•Zerknę w kod, dlaczego 3 linie, może da się poprawić.
@kalisz79 @74 @pawelszczur @ftdl @rysiek @miklo @michal @agturcz @kuna
KOD Małopolskie
•W przypadku tej wtyczki to jest raczej "by design" tylko 3 linijki. Jest druga wtyczka, https://wordpress.org/plugins/mobilizon-mirror/#description , która powinna dawać to, o co mi chodzi, czyli publikację w pętli WP jako custom post type. Pozostaje mieć nadzieję, że wtyczka będzie nadal uaktualniana (ostatnio pół roku temu).
Mobilizon Mirror
WordPress.orgm0bi
•KOD Małopolskie
•To fajnie. Pisałem o wtyczce Mobilizon Mirror. Tylko jeszcze trzeba przeglądnąć samego mobilizona. Na mobilizon.pl jest sporo niedoróbek, więc nie wiem czy to sprawa tej konkretnie instalacji, czy obecnego stanu kodu aplikacji. Sprawdzę jeszcze jak zachowują się inne instancje.
Michał Narecki
•KOD Małopolskie
•Dzięki, ze się odzywasz. Tłumaczenie akurat mógłbym zrobić, jeśli jest po angielsku, bo tym się zajmuję – https://przeklad.pl
Czy to są standardowe pliki .po i .mo w standardzie gettext?
Faktycznie, po przełączeniu na inny język napisy pojawiają się.
W opisie instancji jest informacja, że wyłączone są feedy. Czy to znaczy, że nie da się pobierać zdarzeń z innych instancji?
Michał Narecki
•Instance feeds zdaje się dotyczy pobierania zdarzeń przez RSS, ale nie jestem pewien.
Mobilizon
Framasoft WeblateKOD Małopolskie
•#mobilizon #wydarzenia #events
#feditranslate #przekladpl #tlumaczenia
---------------------------
PRZETŁUMACZYŁEM MOBILIZON — wszystko, co się dało w Mobilizonie na polski.
2 dni i 2 noce roboty.
---------------------------
Starałem się zapewnić feminatywy lub formy neutralne.
---------------------------
Do aplikacji na Androida nie miałem dostępu.
Nie odpowiadam w pełni za to, co już było przetłumaczenie, choć starałem się poprawiać, jak zauważyłem błędy lub nieścisłości.
---------------------------
Będę wdzięczny za oddźwięk. Bugi na pewno są, bo tłumacząc, nie widać, do czego tekst się odnosi.Let's Squash!
---------------------------
Nie wiem dokładnie jak Webplate działa. Zrobiłem tłumaczenie i mam nadzieję, że ktoś zrobi resztę roboty.
Jaka teraz procedura, żeby tłumaczenia znalazły się na mobilizon.pl?
https://weblate.framasoft.org/projects/mobilizon/
Mobilizon
Framasoft Weblate3 użytkowników udostępniło to dalej
m0bi, Fundacja Technologie dla Ludzi i didleth 🇵🇱 🌈 🇺🇦 🇪🇺 ⚡udostępnił to.
Michał Narecki
•KOD Małopolskie
•Może byśmy spróbowali załadować pliki tłumaczeniowe do obecnej instalacji?
Nie wiem dokładnie, gdzie one się realnie znajdują na serwerze. Na git są w następujących miejscach:
1. Pliki activity.pl default.po i errors.po są na ścieżce:
mobilizon/priv/gettext/pl/LC_MESSAGES/
2. Plik pl.json jest na ścieżce:
mobilizon/js/src/i18n/
3. Nie znalazłem miejsca pliku search-index.pl
Wydaje mi się, że powinno to być technicznie możliwe, żeby te pliki umieścić na serwerze bez konieczności kompilacji całego programu ze źródeł. Choć i to by można zrobić, zamiast czekać nie wiadomo ile na następną wersję.
W każdym razie podaję namiar na moje pliki. Te przeznaczone na serwer są w katalogu "renamed":
https://nch.pl/s/TGEMRrPEnJtgr3b
jezykowe
NCHZbigniew 'Emill' Pławecki ♿️🎮
•jestes wielki :D no to czekamy na oficjalny update
@michal @m0bi13 @kalisz79 @74 @pawelszczur @ftdl @rysiek @miklo @agturcz@circumstances.run @brayozz
m0bi
•Czekamy na kolejny release :)
@michal @kalisz79 @74 @pawelszczur @ftdl @rysiek @miklo @agturcz @emill1984 @brayozz
noodlejetski :verified_gay:
•@michal @m0bi13 @kalisz79 @74 @pawelszczur @ftdl @rysiek @miklo @agturcz @emill1984 @brayozz
KOD Małopolskie
•Dzisiaj jeszcze poprawiłem kilkaset błędów – większość technicznych, zgłaszanych przez system, jako np. podwójnie występujące to samo tłumaczenie różnych ciągów, bo po angielsku ktoś raz napisał "and" a raz dał "&" i tego typu. Nieraz musiałem uciec się do oszustw, chrzcząc słowa przy pomocy soft hyphen (ISO 8859: 0xAD, Unicode U+00AD SOFT HYPHEN, HTML: xAD; or 173; or ), żeby system uwierzył, że to jednak inne słowo, choć wygląda identycznie.
W efekcie system pokazuje dla języka polskiego absolutne 100% i 0 issues, czego nie ma żaden inny język (nie obejmuje aplikacji dla androida, bo nie mam dostępu). Jak już pisałem, nie oznacza to, że wszystko jest OK. Nie mam możliwści sprawdzenia, co można zrobić dopiero na rzeczywistej instancji i "w praniu". Najlepiej, gdyby dało się wprowadzić to tłumaczenie do istniejącej instalacji i tam wypróbować. Załączam widok statusu dla j. polskiego.
KOD Małopolskie
•Aha, słownik ma 100%, ale 0 pozycji.😁
m0bi
•Pełna zgoda co do #Mobilizon-a, pisałem o nim w tym kontekście tutaj:
https://pol.social/@m0bi13/110796441196616350
@miklo @ftdl @rysiek @kodmalopolskie @74 @kalisz79 @pawelszczur
m0bi
2023-07-29 08:32:05
mkljczk
•Jest parę powodów, dla których Friendica nie zdobyła i nie zdobędzie na razie takiej popularności. Pierwszym z nich będzie onboarding. Pamiętam jak dobrze joinmastodon.org wyglądało od samego początku zanim jeszcze korzystali ze wsparcia firmy od UX. Nie do porównania z żadnym podobnym projektem. A teraz zobacz sobie friendi.ca
Interfejs samej Friendiki, moim zdaniem to najmniej intuicyjne UI/UX w całym Fediwersum. Po prostu gubię się w nawigacji.
I mi nie kojarzy się ani z „tradycyjnymi” lżejszymi UI, ani ze współczesnymi portalami. Zawisło to gdzieś w 2015. Gdy korzystam z Friendiki to przełączam się na ten starszy motyw, bo jest wizualnie bardziej neutralny.
Brak funkcjonalności realtime. Przez brak wykorzystania websocketów i powiadomień push ta platforma jest po prostu mniej żywa. Wiem, dla niektórych zaleta, ale odstaje od doświadczenia innych mediów społecznościowych.
Dostępność aplikacyj. Tu niestety API Friendiki nie pozwala na zbyt wiele. Owszem, jest niezła implementacja MastoAPI (sam ją delikatnie usprawniałem), ale tym samym tracisz dostęp do całej funkcjonalności Friendiki, która wyróżnia tę platformę. API będące rozszerzeniem API Mastodona (tak jak API Pleromy) byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem.
To tym bardziej ważne, że interfejs Friendiki nie jest SPA. I nie musi nią być, oczywiście, ale funkcjonalna PWA Friendiki po prostu nie może powstać. Zresztą, sam pamiętam że gdy uczyłem się webdevu to zaczynałem pisać klienta do Friendiki, ale właśnie niekompletne API sprawiło że projekt porzuciłem.
Na miejscu devów Friendiki bym zaimplementował endpointy z Pleromy (czaty), Rebased (wydarzenia) i tej WIP implementacji grup z Mastodona.
Projekt „do wszystkiego” może istnieć i może być bardzo dobry, po prostu taki jeszcze nie powstał. Friendica ma szanse nim być, ale nie wiem czy chce nim być. Wszystko, co wymieniłem, jest technicznie do rozwiązania.
Mastodon - Decentralized social media
joinmastodon.org2 użytkowników udostępniło to dalej
m0bi i MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛udostępnił to.
KOD Małopolskie
•A co myślisz o Hubzilli i nowszym Streams od Mike Macgirvin.?