Przejdź do głównej zawartości


Już bardzo wiele lat temu Piotr Waglowski zwracał uwagę, że korzystanie z FB i TT przez podmioty publiczne rodzi wiele wątpliwości. Brak kontroli nad zasięgami, promowanie firm komercyjnych itd. A może rząd powinien właśnie podejść do tego w stylu fediverse i uruchomić własny serwer. Na przykład mastodonta.gov.pl. Mieliby całość pod kontrolą własną, a nie trzecich firm. Tylko że Mastodon to produkt niemiecki, a my właśnie chcemy reparacje, a w ogóle Niemcy są naszymi odwiecznymi wrogami. No i co powiedzieliby na to tacy mężowie stanu, jak Janusz Kowalski, Patryk Jaki Zbyszek Ziobro...

4 użytkowników udostępniło to dalej

potrzebujemy repolonizacji mastodona.
albo rząd powinien postawić własną instancję albicli - w końcu to polski produkt. A co polskie to dobre.
Założyłem tam konto od razu, jak się dało. Muszę zajrzeć, czy jeszcze działa.
@deBroglie
Nie ładuje mi się. Czy ta cała Albicla jeszcze istnieje?
@deBroglie
U mnie jeszcze działa, nawet jakieś posty się wyświetliły
A bo ja wpisywałem albicla.pl, a tu trzeba było albicla.com. Trochę dziwne. Potem musiałem odzyskać hasło. Mail do resetu trafił do spamu, co też daje do myślenia. Potem napotkałem CAPTCHA z wersją dźwiękową po angielsku. Jakoś przeszedłem, ale jakoś to nie jest patriotyczne:)
Po zalogowaniu miałem poczucie, że jestem na Google+ w schyłkowym okresie. No nie ma po co zaglądać.
@m @deBroglie
Tym bardziej, że Unia Europejska ma swoje instancje i działa to na prawdę dobrze.
No ten argument to raczej nie jest trafiony:)
@szkodnix
No w sumie...

Tak czy siak jest to jakiś pomysł!
To już chyba mogą stworzyć koło poselskie:)
@mkljczk @rdarmila
@mkljczk @rdarmila @adrianzandberg @kulesza_pl bo to nie blog z komentarzami, za to można komentować na mojej stronie o książkach ;-)
@mkljczk @rdarmila @adrianzandberg @kulesza_pl spoko, jasne. Też to chyba oczywiste, że nie na każdej stronie muszą być włączone komentarze.
Podmioty publiczne, to przede wszystkim powinny w komunikacji korzystać z dostępnych i przyjaznych obywatelom stron internetowych zaopatrzonych w kanały RSS lub ATOM. A dopiero treści stamtąd ewentualnie dystrybuować w mediach społecznościowych.
@MRK 🇵🇱🤝🇺🇦 @Jacek Zadrożny 🇺🇦 Do komunikacji w jedną stronę to tak. Ale podmioty publiczne nie sa tylko po to żeby transmitować w jedną stronę (chociaż wg np obecnej opcji to by była sytuacja idealna) ale żeby również umożliwić jakiś rodzaj informacji zwrotnej czy debaty publicznej przy użyciu narzędzi, które nie będa nikogo dyskryminować, wymagać używania własnościowych komercyjnych serwisów czy zakładania osobnego konta np tylko w celu skomentowania informacji na stronie jakiegoś urzędu. Czyli jako narzędzie do kontaktu dwustronnego włądzy publicznej (centralnej, samorządowej) i obywateli #fediverse wydaje się spełniać wszystkie te wymagania.
Zgadza się. A w szczególności nie wydawać pieniędzy na SEO i SM. Są przecież monopolistami.
@mrk
@MRK
@rdarmila @mkljczk Pięciu posłów i magiczny pułap 500 postów. Trudne pytanie czy lepiej w ogóle nie dołączać, czy jednak właśnie w taki sposób „promować” otwarte rozwiązania. ;-) Zawsze rozczulają mnie potem posty typu „przypomniał mi ktoś, że tu mało piszę” i pstryk, nowy toot. Czy tu są jacyś czytelnicy specjalnej troski? :-D
@adrianzandberg @polamatysiak @Dobromir_Sosnierz @mcgramat

Jacek Zadrożny 🇺🇦udostępnił to.

@szczezuja @rdarmila @mkljczk @adrianzandberg @Dobromir_Sosnierz@101010.pl @mcgramat nie, nie ma czytelników specjalnej troski. Dobrego dnia!
@Jacek Zadrożny 🇺🇦 Kwestię "niemieckości" produktu można bardzo łatwo rozwiązać robiąc forka i rebranding albo używając innego podobnego projektu zamiast mastodona.
Ja tylko robiłem sobie takie podśmiechujki. Można przecież zrobić też własne rozwiązanie oparte o activitypub.
@miklo
Piękna idea, ale obawiam się, że bez silnego lobby będzie ciężko się przebić. Być może warto zainteresować tym tematem jakieś fundacje lub NGOsy? Jakiś czas temu pamiętam, że udało się (?) wywalczyć opcję przyjmowania przez urzędy dokumentów w otwartych formatach (odt), więc może i w tej kwestii dałoby się coś zrobić.
@blue0xsin @Jacek Zadrożny 🇺🇦 Najlepsze lobby to rosnąca liczba ludzi, którzy się tu przeniosą z przekonaniem, że to lepszy pomysł na komunikację w internecie. Tzn lepszy dla ludzi. A im więcej będzie pośród nich takich, którzy mają jakiś publiczny autorytet tym większy efekt sieciowy będzie. Najtrudniej być tym pierwszym. Skoro np. instytucje EU zrobiły pierwszy krok i założyły serwer na oficjalne konta to może w jakiś instytucjach samorządowych (z opcji politycznych , którym przykłąd EU nie śmierdzi...) są ludzie, którzy zdecdowaliby się iść za tym przykładem. Trzeba po prostu starać się do nich dotrzeć. Wszędzie tam, gdzie instytucje próbują używać korpomediów do komunikacji zadawać im pytania dlaczego zmuszają nas do używania platform, które nie dają wszyskim równego dostępu i które nie działają w interesie publicznym.
@miklo To jest już kwestia marketingu i wygody użytkowania. Bez finansowania może być ciężko osiągnąć pierwsze, a drugie wymaga podjęcia właściwych decyzji projektowych. Zakładanie konta i wybór serwera na Mastodonie nie jest najprostszym procesem, a ludzie często wolą mieć coś podane na tacy, niż mieć wybór.
Ja bym bardziej spodziewał się sabotażu ze strony lobby FB i Google, które w polskich resortach informatyzacji jest bardzo silne i zaraz podsunie ministrom “merytoryczne” argumenty przeciwko Fediverse 😉
@kravietz @blue0xsin Chyba komisja unii europejskiej czy jakaś inna unijna instytucja założyła swojego mastodona i peertube, choć kiedyś nie dało się tam zarejestrować, to może teraz wygląda to inaczej. A z tego co wiem to Unia jest ostatnio cięta na te monopole Googla, Appla itp. więc może unia za jakiś czas zarekomentuje stawianie własnych instancji we wszystkich krajach UE. W cale bym się nie zdziwił jakby tak było.
@ɗℯʃƕρʋ @Jacek Zadrożny 🇺🇦 Co to znaczy spalony ? Podałęm przykład EU mając na myśli ten właśnie serwer (jest jeszcze https://tube.network.europa.eu ) , jako właśnie takiego istotnego gracza, który wchodzi i może ciągnąć przykładem innych.