Przejdź do głównej zawartości


Informujemy, że nasz przedstawiciel @piotrsikora weźmie udział w pierwszym spotkaniu Ministerstwa Cyfryzacji z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i branżowymi.

Będziemy rozmawiać o priorytetach w obszarze cyfryzacji, przedstawimy nasze doświadczenia z wykorzystania oprogramowania open-source i mediów społecznościowych pozostających poza kontrolą BigTech, czyli #Fediwersum.

Więcej:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zapraszamy-na-spotkanie-organizacje-branzowe-i-spoleczne

Czekamy na Wasze zdanie i pomysły w tych tematach, zapraszamy też osoby aktywistyczne i zaangażowane do kontaktu. Mamy nadzieję, że to pierwsze spotkanie otworzy dyskusję i doprowadzi do realnych zmian w strategii cyfryzacji Polski.

Jak wspomniał w jednym z wywiadów Minister Cyfryzacji Gawkowski:
"W Ministerstwie Cyfryzacji zdanie Big Techu będzie na ostatnim miejscu."

Trzymamy za słowo i liczymy na dialog.
Ten wpis został zedytowany (10 miesiące temu)
Ciekawe czy to pójdzie w jakąś stronę.
> pomysły w tych tematach

Mobilizon Mobilizon Mobilizon

instancje Fedi zarządzane przez lokalne urzędy dla lokalnych biznesów, bo nie chcę wchodzić na FB żeby przeczytać czy moja ulubiona kawiarnia robi jakieś ciekawe wydarzenia albo oferuje nowe menu

Mobilizon Mobilizon Mobilizon Mobilizon

darmowe skarpetki programisty i Blåhaj dla adminów

Mobilizon

a, i żeby mObywatel działał z rootem/odblokowanym bootloaderem
@noodlejetski

Nasza instancja Mobilizon -> https://AkcjaReakcja.pl pozostaje do dyspozycji :)

Ewaluacja nowej wersji Mobilizona właśnie trwa.

Notujemy, dzięki 👍
@piotrsikora
sam kilka razy wrzucałem na Mobilizon.pl, ale bardziej myślałem o odgórnym promowaniu, zwłaszcza że coś mi się obiło o oczy że w nowej wersji można kopiować wydarzenia z FB, co znacznie zmniejsza tarcie.
@noodlejetski
Super wiadomość i dobry pomysł!
Dorzuciłabym do tego szkoły, instytucje!
No i polityków
Osoby, które nie chcą być na fb czy Twitterze praktycznie są wykluczone z otrzymywania najnowszych wiadomości od polityków czy instytucji takich jak np szkoła
@noodlejetski Olaboga, mObywatel wybrzydza na zrootowanym telefonie? To koniecznie!
@noodlejetski
U mnie działa, Zygisk + mObywatel na DenyList + Universal SafetyNet Fix. Jutro na blogasku zresztą będę miał mały fragment o tym.

@lukaszmichal @ftdl @piotrsikora
a u mnie w takiej samej konfiguracji nie ¯\_(ツ)_/¯
Ten wpis został zedytowany (10 miesiące temu)
@noodlejetski Hmmm... może to ten moduł MagiskHidePropsConf mi pomaga obejść mObywatela? Chociaż nawet nie wiem, czy jeszcze działa :D
JEDŹCIE!
i byle szybko bo foty pisu na tiktoku to aż cringe...
stworzenie w Polsce Europejskiego Centrum Rozwoju Oprogramowania Open Source
myślę że w skali kraju to byłyby minimalne pieniądze, a i pewnie unie by się dało na to namówić. impakt mógłby by być spory, a warunki dogodne - dużo dobrych programistów i stosunkowo niskie koszty utrzymania
Ten wpis został zedytowany (10 miesiące temu)
@sumek mogę się dołożyć. jak powstanie polski otwarty google (ale błagam, nie jakiś searx...) to mogę pomóc w klepaniu albo kiedyś nawet gdzieś na serwerach :)
@gamerposter @sumek
Polski otwarty google właśnie się tworzy - jest to @svmetasearch, i kontaktuj się w jego sprawie z @slavistapl
@Aleksander @Piotr Sikora @Fundacja Technologie dla Ludzi
Tak sformułowany postulat może zostać łatwo wyprany w pralce przez wielkie korporacje, które z łatwością mogą pokazać jak bardzo kochają opensource i że takie centra to one nam postawią "za darmo".
A z rzeczy darmowych to jednak wolę te, za które już faktycznie kiedyś zapłaciłem od tych za które dopiero kiedyś zapłacę.
Czyli więcej dobrego nam zrobi najpierw ustawowe wyegzekwowanie #publicmoneypubliccode ( https://publiccode.eu/pl ) niż jakieś bliżej niesprecyzowane do struktury własności/udziałów "centra".
Jak już coś ze słowem "centrum"/"centralny" by się przydało to opracowanie przez #mc finasowania na naszą krajową skalę małych projektów opensource pożytku publicznego w formule grantowej zbliżonej do tej z programu #NextGenerationInternet ( https://nlnet.nl/project/current.html )
@miklo moj pomysl nie byl dopracowany, tylko naglowek, widac bylo po tym jak roznie rozumialy go rozne osoby odpowiadajace
@miklo nie wiem w sumie do konca jak powstaje w Polsce oprogramowanie dla rzadu/panstwa, wiecej wiem o sytuacji w Wielkiej Brytanii😂
@miklo tam klopotem bylo opanowanie oblugi informatycznej przez wielkie systemy doradcze typu Accenture i duplikacja projektow w roznych ministerstwach. Rozwiazaniem mialo byc Goverment Digital Services, ktore tak publikuje publicznie swoj kod, ale tez wspoldziala znajdowaniu mozliwosci oszczednosci przy zamowieniach publicznych i opracowywaniu uslug dla calego rzadu (a moze nawet tez lokalnych samorzadow)
@sumek u nas są to normalne przetargi i w sporej wiekszosci nikt nie wie jak je przygotować. Sam brałem udział komercyjnie w takich i ogolnie często sama instytucja nie wie czego chce, a ogromne molochy wiedzą jak lobbować i często się przebijają tańszą ofertą wykonania, a ogromnymi kosztami obsługi + nie raz często uzależnieniem na później (patrz ZUS).
Ogólnie jest to źle zrobione. @miklo @ftdl
To może jednostka inspirowana GDS miala by sens. Do budowania rządowych kompetencji cyfrowych, w tym ulepszania i koordywania podpisywania kontrakt ty ów z dostawcami. Nie polityczna w sensie że nie ustala policy i nie podporządkowana konkretnemu ministrowi, żeby wszystkich zwalniać po wyborach.
Ten wpis został zedytowany (10 miesiące temu)
In housing to co ma sens i na co są możliwości, ustalając standardy (jak np accessibility) dla usług cyfrowych, współpracując z politykami żeby zmienić prawo żeby efektywnie zcyfryzowac usługi - np jakby skończyć z tym wypełnianiem cyfrowej wersji papierowych wniosków😅
Ten wpis został zedytowany (10 miesiące temu)
gdybym miał marzenie, to zacząłbym od tego, że uregulowałbym prowadzenie wszelkiej maści profili w komercyjnych aplikacjach i portalach społecznościowych.

1. Profile powinny być prowadzone dla sprawowanej funkcji, należeć do urzędu, być przechodnie (np prezydent.olsztyn, a nie piotr.grzymowicz). Zakaz wykorzystania tych profili do promocji osobistych profili polityków.

2. Nigdy nie zawierać więcej informacji niż oficjalne źródła (strona internetowa).

3. Dodatkowo, profile nigdy nie powinny publikować przed stroną publiczną (dzisiaj prywatny profil prezydenta Olsztyna czasami publikuje informacje, wcześniej lub takie które budzie indziej się nie pojawiają).

4. Powinna być rządowa instancja Mastodon dla polityków i funkcji
Ten wpis został zedytowany (10 miesiące temu)

3 użytkowników udostępniło to dalej

@pawelszczur true, pod wszystkim można się tylko i wyłącznie podpisać.
jeżeli mam być szczery, nie jest to jakoś wysoko postawiona poprzeczka, ale od czegoś trzeba zaczynać.

Takie działania i regulacje miałyby wpływ na to z czego i jak korzystają dziennikarze i obywatele.

To niestety miałoby sporo dziwnych konsekwencji, ale idąc za ciosem można by się pokusić o jakiś program dofinansowania open source, albo program bug bounty dla Masto.

~~~~~~~~~~

Z innych ważnych rzeczy, uważam że prawo powinno być tak zmienione, że dokumenty stają się obowiązujące dopiero w momencie ich opublikowania w wersji cyfrowej, przetwarzanej maszynowo. Żeby nie było sytuacji, że np jakiś prezydent wydaje sobie zarządzenie, które ma obowiązywać i jest niedostępne. Innymi słowy, w państwie cyfrowym dokument nie będący publicznym uznaje się za dokument nieistniejący.

To miałoby tę poważną konsekwencję, że nie dałoby się antydatować dokumentów wstecz. Myślę, że opór mógłby być spory.
Ten wpis został zedytowany (10 miesiące temu)
@pawelszczur tak. Obecnie dochodzi do takich absurdów jak osobne konta A. Dudy (os. prywatnej) i Kancelarii Prezydenta, co umożliwia obchodzenie ustawy o dostępności cyfrowej.
".. Gawkowski:
W Ministerstwie Cyfryzacji zdanie Big Techu będzie na ostatnim miejscu."

Uhumm.. i pewnie dlatego włażą tak ochoczo w dupsko big techowi zwanemu nask z ich mobywatelem.

🤣 😂
@74 Noo i pewnie jeszcze instytucją charytatywną pracującą za free, dla idei i dobra ogółu. 🤣😂
@Kierunkowy74 @Martin Be @Fundacja Technologie dla Ludzi
#bigtech 'em nie jest ale może być.
W statut ( https://bip.nask.pl/bip/status-prawny/1,Status-prawny.html ) są wpisane wszystkie kody #PKD, które są potrzebne do bycia bigtechem.
A przez swoją spółkę NASK S.A. faktycznie prowadzą działalność komercyjną https://www.nasksa.pl/ofirmie
Taka trochę dziwna hybryda instytucji publicznej, która ma zlecone ustawowo funkcje (np w zakresie cyberbezpieczeństwa) a jednocześnie działa na rynku jak korporacja.
@miklo @74 Dokładnie to między innymi miałem na myśli. Dodatkowo odstawiają stricte monopolistyczne praktyki. Gdzie zarówno w pl, jak i całej UE od dawna już funkcjonują ustawy tegoż zakazujące.
Parę luźnych pomysłów.

1. Oficjalna instancja rządowa fediverse i kanały poszczególnych ministerstw. Nawet jeśli będzie to pas transmisyjny dla RSS, to już jakiś postęp.

2. Wprowadzenie zasad oddzielania polityki od informacji w socialmedia - przede wszystkim konta służące funkcji nie linkują do kont osobistych polityków i nie podbijają im zasięgów.

3. Usunięcie preferencji dla pojedynczych platform na stronach rządowych (czyli bez linków wyłącznie do twittera, albo do wszystkich, albo do żadnej).
Na pewno kwestia właśnie tego, żeby organizacje rządowe serio pomyślały o komunikacji na otwartych platformach, tak jak robi to chociażby Unia Europejska.

No i żeby w końcu było więcej otwartych platform i programów nauczanych w szkołach.
IPv6 IPv6 IPv6 IPv6!!

Ale ogółem trzeba dostawców przywołać do porządku, dla każdego wolny router, dostępny stały adres na życzenie (i to bez pytania "czy torrentuję" i posiadania firmy) i koniec z "firewallami" których nie da się wyłączyć bez rozmowy telefonicznej
@awooo stały, ale IPv6 to tak… nierealne jest dziś by każdy miał stały IPv4 :/
Niestety, ale nie powinno być wymijających odpowiedzi od reprezentantów ISP. Jeśli adresów nie mają, albo chcą więcej pieniędzy, to w porządku, tylko niech nie ograniczają tego do umów biznesowych i mówią prawdę.
@awooo tutaj to juz regulator troche wymusza... i mowie o regulatorze europejskim czyli o RIPE. Aktualnie maja IPv4 byc tylko dla biznesu, a reszta ma byc stopionowo zwalniana.
Ilosc ipv4 jest na prawde kiepska... jakbys dzis chcial wystartowac biznes ktory potrzbuje niezaleznej adresacji (Provider Independent) i do tego AS, to musisz posiadac klase /24 (256 adres IPv4) ... i masz dwa wyjscia, albo kupujesz na rynku i placisz kolo $15k, albo ustawiasz sie w kolejce... ostatnio jak sprawdzalem to ponad rok oczekiwania :/ @ftdl
@rail a rzeczywiscie przebili Grecje. Nieźle... Niemcy widze ze tez ostro wystrzelili.
U nas w sumie wystarczylo zeby Orange normlanie wlaczylo i efekt taki sam (50% rynku w Polsce).

Mi zalezy zeby tylko z glowa te wdrozenia byly... bo juz widzialem jak goscie odpalili IPv6 w sieci wynikiem czego wszystkie urzadzenia wewnatrz byly otwarte na zewnatrz ;)
@rail sie bawia ;) same /15 /14 nawet :)
a ja sie jarałem że udało mi się wydebic od Orange /24 dla Fundacji ;)
Od zawsze mówiło się, że przyzwyczajanie ludzi do tego, że NAT cokolwiek izoluje lub oddziela to fatalna praktyka. Niestety trwało to na tyle długo, że wyrosło całe nowe pokolenie adminów i architektów, dla którego filozofia “NAT niby nie jest równoważny firewallowi ale wicie-rozumicie, na jedno wychodzi” była jedyną rzeczywistością jaką znali i to niestety ma konsekwencje 🤷

@rail @ftdl
Jak możecie to pogadajcie coś o programach grantowych na rozwój wolnego i darmowego oprogramowania w stylu https://nlnet.nl/ dostępnego dla wszystkich Europejczyków lub https://prototypefund.de/en/ (tylko dla Niemców) lub https://www.sidnfonds.nl/excerpt (tylko dla Holendrów). Proeuropejska fajno-polska powinna nie być w tym wymiarze gorsza niż Niemce i Holendry więc niech też zrobią taką instytucję przyznającą granty na rozwój oprogramowania FOSS.
hej, jakieś króciutkie podsumowanie + wrażenia?