Skip to main content


Tak się zastanawiam czy można np. automatycznie wrzucać tutaj wpisy, które puszczam na Twitterze? Ktoś coś?

Rysiekúr (old account) reshared this.

są jakieś boty i sposoby automatyzacji, ale to jest trochę... skomplikowane.

Trudno jest to zrobić dobrze, bo ponieważ wiele wpisów z :birdsite: zawiera odniesienia do kont tamże. To w oczy kole na fedi trochę, i są osoby, które z automatu będą unikać kont, które repostują tweety.

Poza tym, warto łatwo popaść w "a, wszystko idzie z automatu i tak", co może prowadzić do nie logowania się na fedi i nie wchodzenia w interakcje z ludźmi tu.
no właśnie zastanawiam się jaką przyjąć strategię - czy po prostu powielać cześć wpisów z TT tutaj? Pewnie części osób, które mają tu konta, nie ma na Twitterze.
no mnie na przykład nie ma na :birdsite: ; spodziewałbym się, że *wiele* osób z kontami na fedi nie ma kont wewnątrz tamtego grodzonego ogrodu.

Dobrym kompromisem mogłoby być powielanie automatycznie tweetów, które *nie odnoszą się* do kont na :birdsite: , ale pod warunkiem, że nadal wchodziło by się w interakcje z kontami na fedi.
@Rysiekúr Memesson @polamatysiak żeby nie robić ludzi w konia to konto powinno być albo prowadzone ręcznie albo jeśli jest botem to być wyrażnie oznaczone bo tak się tutaj przyjeło. A jeśli konto jest botem to jedyna sensowna interakcja z wpisami to jest ich podbijanie bo przecież nie spodziewamy się, że bot nam odpowie na komentarz. A idąc już dalej - takie konto niesie przekaz: "tutaj nie chce mi się z wami gadać - jak wy chcecie to przyjdżcie na twittera".

Adam Jurkiewicz reshared this.

generalnie się zgadzam, z jednym uściśleniem: konto, które kopiuje wpisy z :birdsite: ale jednak prowadzone jest przez człowieka (tzn. ktoś się faktycznie loguje, odpowiada na tooty, itp), jak dla mnie jest spoko i nie musi być oznaczone jako "bot".
Tak, zaznaczanie jako bot konta, które jednak odpowiada i z którego ktoś wchodzi tutaj to chyba przesada
czasem odpowiadam 🙈

Rysiekúr (old account) reshared this.

całkiem często, bym powiedział. Co naprawdę doceniam (i pewnie nie tylko ja)! Miło widzieć polityczki i polityków traktujących fedi poważnie.

2 people reshared this

:-) Powinnam zaglądać tu częściej, tylko czasu mało.
z jednej strony, zrozumiałe.

Z drugiej strony, kwestia priorytetów. Pozwolę sobie zasugerować, że *być może* fedi może być dobrym miejscem prowadzenia dyskusji, które wybiegają w przyszłość i dają szansę "intelektualnie przeskoczyć konkurencję".

Tak, jest tu mniej ludzi. Z drugiej strony są tu ludzie, którzy są mocno zanurzeni w tematach praw cyfrowych. Jeśli ktoś miałby ochotę skupić się na nich w swojej politycznej pracy, fedi może dostarczyć świeżych spojrzeń.
nie, żeby prawa cyfrowe były w jakikolwiek sposób ważne, czy na tapecie ostatnio, c'nie. 😉
@Rysiekúr Memesson @marcin mikołajczak @polamatysiak ja bym nawet zaryzykował, że fedi osiągneło już taką "masę krytyczną" że powoli obciachem będzie zajmowanie się prawami cyfrowymi/prywatnościa i nie posiadanie tu jakiegoś konta.

2 people reshared this

jak w każdym miejscu wraz ze wzrostem popularności zwiększy się ilość smieciowych postów .Tego nie da sie uniknąć . Dopuki ludzie przechodzą to ze świadomością tego co chcą i dlaczego wybierają tak niżowe rozwiązanie treści będą dobre. Jak zaczną przechodzić tu ludzie z powodu popularności rozwiązania zacznie się robić śmietnik.
@Mariusz SP6INA Liczba śmieciowych postów zawsze bedzie tu mniejsza (w proporcji do wszystkich) niż w komercyjnyh mediach zcentralizowanych. Nie koniecznie dlatego, że tu jest/będzie bardziej świadoma grupa userów. Sama struktura sieci też w tym pomaga. Serwery, które będą programowo zorientowane na shitposting można po prostu izolować / wyciszać. Decentralizacja zabezpiecza przed nikontrolowaną wiralową eksplozją bo spowalnia replikowanie treści. Dodatkowo im mniejsze serwery, tym bliższy/częstszy kontakt z treściami ma moderator / właściciel serwera. No i najważniejsze - nie ma tu narzędzi monetyzacji, które pośrednio nakręcają nabijanie zasiegów wszelkich bzdur w korpomediach.

śmigoł nipanimaju reshared this.

 
poprawi się popularność (w sensie ilości użytkowników w stosunku do "mainstremu"), pojawią się i narzędzia do monetyzacji :D Nic się nie bój, zacofani nie będziemy na pewno.
@Rysiekúr Memesson
oczywiście każdy zrobi tutaj co chce a ściślej to na co mu admin/moderator serwera pozwoli (czyli w opcji własnego serwera tylko prawo jest realnym ograniczeniem). Natomiast pytanie dla mnie ważniejsze jakiego modelu mediów każdy/każda z obecnych tutaj oczekuje. I czy np polityk/czka jest taką samą osobą jak kowalski, który wrzuca kotki czy może jednak kimś kto wywiera wpływ na innych i kształtuje trendy/opinie. Dla mnie raczej to drugie. A jeśli tak to ja bym się spodziewał, że ktoś zakłada tutaj konto z powodu jakiś wartości, których nie znalazł w korpomediach. Dla mnie linkowanie tutaj własnych wpisów z korpomediów jest wyrażnym sygnałem, że autor traktuje fediwerse głównie jako poszerzenie swojej widowni. Czyli coś co dla mnie nie jest wartością dla której tu jestem.
Warto uwzględnić, że niektórzy politycy czasem bywają też ludźmi

Rysiekúr (old account) reshared this.

@marcin mikołajczak
nie odbieram politykom człowieczeństwa ( poza kilkoma wyjątkami) natomiast odbieram im prawo do ewentualnych prób tłumaczenia , że jakieś publiczne wypowiedzi w mediach (czyli rówmież tutaj) należy traktować jako "prywatne opinie" oderwane od reszty działalności.
Ja niektórym w wyjątkowych okolicznościach przyznaję człowieczeństwo.
@polamatysiak Technicznie już zostało napisane. A politycznie widze to tak: jeśli rozumiesz skąd i po co powstał cały fediverse i nie traktujesz go jak jeszcze jednej tuby do przekazu, to powinnaś posty pisać głównie tutaj a tam do nich linkować. A pytania dlaczego tak wykorzystać jako okazję do tłumaczenia czym się jeden świat różni od drugiego.
@Jester Sk00n of Pooland @marcin mikołajczak Mogę sądzić tylko po tym co PM pisze w dostęþnych mi publicznych kanałach informacji. Na podstawie tej aktywności sądzę że bardziej ją interesuje m.in. wyrażanie poglądów na temat Eurowizji (10 tweetów w dwa dni), zapraszanie do dyskusji na zamkniętej platformie clubhouse od np. odpowiadania na pytania dt jej działalności jako posłanki (zadane tutaj 3 tyg temu - bez odpowiedzi).