Skip to main content


PE zatwierdził odstępstwo w zakresie e-prywatności, umożliwiające dostawcom usług poczty elektronicznej i przesyłania wiadomości automatyczne przeszukiwanie wszystkich wiadomości osobistych pod kątem podejrzanych treści
https://www.patrick-breyer.de/en/chatcontrol-european-parliament-approves-mass-surveillance-of-private-communications/

2 people reshared this

jak możemy się bronić? A może już za późno?
@nomadbynature @tomek W przypadku maili zbyt dużego manewru nie ma bo nawet hostując swoja pocztę samodzielnie ew korzystając z bezpiecznych serwisów typu protonmail czy tutanota, to nie mamy wpływu na to że nasza poczta będzie skanowana na serwerach naszych korespondentów. Ale w przypadku komunikatorów to używanie szyfrowania e2e praktycznie uniemozliwia skanowania wiadomości przez operatorów.
@nomadbynature @tomek Poza tym żeby ten #chatcontrol praktycznie wszedł w życie to musi zostać wmontowany w prawa krajowe i zobaczymy jak to zostanie zrealizowane. Anyway, to kolejny argumement, żeby hostować jakiekolwiek usługi poza jurysdykcją UE, USA i państw, których prawo otwarcie jest przeciw prywatności.
Główne pytanie: umożliwiające czy wymuszające?
GPG w każdym kliencie poczty.

Kuba Orlik reshared this.

@Petros Ośmiokrotny @tomek
Tak... zestawmy z jednej strony "łatwość" użycia GPG w istniejących klientach poczty a z drugiej strony typowe narracje pożytecznych idiotów systemu inwigilacji: "jak ktoś nie ma nic na sumieniu to nie musi się bać" oraz "przecież rząd i służby i tak już wszystko czytają". I już wiadomo, że 99,9% ludzi nie zmieni w swoim zachowaniu czy używaniych narzędziach NIC.