Przejdź do głównej zawartości


Dziś we Wrocławiu rozpoczyna się 19. edycja Dni Fantastyki. Czas więc oficjalnie powiadomić, że pojawię się na weekendowej części imprezy, która odbędzie się w Łukasiewicz - PORT.

Poza tym, że będę się tam plątał, słuchał prelekcji i powstrzymywał się przed przepalaniem pieniędzy, przyjadę z dwoma prelekcjami, na które – jeśli interesują Was te tematy – zapraszam. Tym razem będzie komiksowo i raczej rozrywkowo.

W piątek w godzinach 18:45-19:35 będę miał w sali 3 (sala 36, budynek C) prelekcję "Gdy zderzają się światy: Najdziwniejsze komiksowe crossovery".

W sobotę zaś w godzinach 13:45-14:35 w sala 2 (sala 27, budynek C) prelekcję "Co by było gdyby.... Czyli alternatywne światy w amerykańskim komiksie".

Na stronie imprezy chyba jeszcze nie ma opisów prelekcji (albo nie potrafię ich znaleźć), wiec podrzucam tutaj.

"Gdy zderzają się światy: Najdziwniejsze komiksowe crossovery":

Crossover – rozumiany jako spotkanie dwóch lub większej liczby komiksowych postaci z różnych tytułów – stanowi jeden z fundamentów amerykańskiego komiksu mainstreamowego, o korzeniach sięgających lat 40. ubiegłego wieku. Jest on przy tym bardzo zróżnicowaną praktyką wydawniczą, obejmującą zarówno spotkania między postaciami z tego samego uniwersum, jak i pomiędzy postaciami z różnych wydawnictw czy różnych franczyz funkcjonujących w ramach tego samego wydawnictwa. Nad niektórymi z nich przechodzimy bez mrugnięcia oka (kogo bowiem dziś dziwią spotkania Spider-Mana z Daredevilem), część z nich jednak wciąż wywołuje w nas uniesienie brwi. To właśnie te ostatnie stanowią temat prelekcji, podczas której przyjrzymy się crossoverom dziwacznym, wręcz absurdalnym… przynajmniej pozornie. Dawid Glownia opowie o spotkaniach m.in. Archiego z Punisherem i Predatorem, G.I. Joe i Cobry z postaciami ze Street Fightera, Żółwi Ninja z Power Rangers, a także… nieoficjalnej wizycie Supermana w pewnej galijskiej wiosce.

"Co by było, gdyby…, czyli: alternatywne światy w amerykańskim komiksie":

Filmowe i serialowe produkcje Marvela z ostatnich lat spopularyzowały ideę alternatywnych wersji historii postaci, a często i całych światów, poza środowiskiem komiksowym i fandomem fantastyki. W ramach amerykańskiego komiksu, zwłaszcza tytułów wydawanych przez Marvela i DC, pytania o to, „co by było, gdyby…” stawiano sobie od dekad. W ramach prelekcji Dawid Głownia zaprezentuje swój subiektywny wybór najciekawszych komiksów przedstawiających alternatywne wersje bohaterów, zarówno tych bardzo popularnych, jak i mniej znanych, oraz całych światów stanowiących wariację na temat uniwersów DC i Marvela. Przywołane zostaną najgłośniejsze projekty tego typu, w rodzaju „Marvel 1602” Neila Gaimana, lecz nacisk zostanie położony na tytuły, które (jak dotąd) nie ukazały się w Polsce. Będzie więc mowa o bohaterach Marvela w feudalnej Japonii, Punisherze w kosmosie, Kapitanie Ameryce wybudzonym z hibernacji w latach 80. ubiegłego wieku, gdy w USA rządzą faszyści, czy Supermanie jako kowboju. A wszystko to poprzedzi krótki zarys historyczny idei „ co by było, gdyby…” w amerykańskim komiksie.
Ha, w sobotę akurat będę miał panel dyskusyjny o 13:45, jeżeli dobrze pamiętam.
@rdarmila Tak to bywa przy tak dużych wydarzeniach - u mnie też się nakładają rzeczy, których chciałbym posłuchać z innymi rzeczami, których chciałbym posłuchać, i z moimi prelekcjami.

Ale w razie czego, jeśli temat crossoverów Cię interesuje, pozostaje piąteczek.
@Pan Optykon Jest gdzieś jakieś wydarzenie na mobilizon itp miejscu fediverse ?
@miklo W sensie - to konkretne? Chyba nie. Nie wydaje mi się, żeby organizatorzy zamieszczali informacje w takich miejscach. Ale głowy nie dam, bo nie organizuję tej imprezy.