Przejdź do głównej zawartości


#edytor #kod #programowanie Chyba najlepiej zapytać na masto ;-) Szukałam jakiegoś edytora tekstu/kodu. Takiego dobrego i do robienia stron, i do nauki programowania, z kolorową składnią, okrzyczeniem mnie jak się pomylę itp. Na MacOS i Ubuntu. Kiedyś używałam edytora "atom", ale ponoć już nie istnieje. I ktoś mi polecił Microsoft Visual Studio, że niby już nic innego się nie liczy, że nie ma konkurencji, że otwartoźródłowy więc co to za problem i żeby się nie zrażać, że to MS.../1
Ten wpis został zedytowany (1 rok temu)
a ja się na tym nie znam, co najwyżej mi się wielka czerwona flaga zapala, jak słyszę "używaj Microsoftu". Czy to na pewno gdzieś moich danych nie wyśle? Czy to bezpieczne? Czy naprawdę nie ma już alternatyw? Jak to z Waszej perspektywy i doświadczenia wygląda?/2
Ten wpis został zedytowany (1 rok temu)
nie wiem jak na macu, ale na linuxie Visual Studio Codium jest dostępne - oparte na otwartym źródle Visual Studio Code, ale pozbawione Microsoftowych elementów (telemetrii np.).
co samego Codium/Code'a, to edytor jest fajny i oferuje dość rozsądną krzywą wejścia. Ja osobiście preferuję emacsa (konkretnie doom emacs używam), ale tam trzeba trochę się więcej napocić, żeby się wdrożyć, natomiast później to się zwraca. Nowym w programowaniu polecałbym Codium, ale nie uważam, żeby nie miał konkurencji.
Code (bo tak się nazywa paczka Visual Code pod Linuksem) jest całkiem OK, aczkolwiek zasobożerne. Drugi kierunek to JetBrains, czyli bardzo dobre edytory kodu specjalizowane pod konkretne języki - używałem ich IntelliJ (Java) i PyCharm (Pythom) i bardzo sobie chwaliłem.
@didleth 🇵🇱 🌈 🇺🇦 🇪🇺 ⚡ ja tam od 20+ lat używam głównie #eclipse. To było tak naprawdę pierwsze "poważne" IDE wypuszczone od początku jako #opensource i miało być - no właśnie alternatywą dla #VisualStudio od M$. Może swoją największa popularność ma już za sobą ale jest cały czas rozwijane i ma gigantyczną baze pluginów i wersji pod prawie każde zastosowanie - nie tylko kodowanie ale takie rzeczy jak np zarządzanie bazami danych, #uml, cross-kompilatory na dowolne architektury cpu . A z takich webowych/chmurowych to #cloud9 . Wprawdzie kilka lat temu się sprzedali amazonowi, który to wbudował w AWS i przestali rozwijać samodzielną wersję ale cały czas są dostępna np paczki dla dockera, które można "dokleić" do jakiegoś projektu, który ma być dostępny tylko zdalnie.