Przejdź do głównej zawartości


Imperium #GAFAM - krajobraz przejęć.

Imperium GAFAM to projekt, który przygląda się wszystkim znanym przejęciom przeprowadzonym przez pięć dużych firm technologicznych: Google, Amazon, Facebook, Apple i Microsoft, od momentu, gdy dokonały pierwszego z nich, do końca lata 2022 roku.

Skupia się na próbie zrozumienia, w jaki sposób te firmy budują swoją siłę i zdolność do zwiększania pozycji rynkowej poprzez prostą operację przejmowania innych firm i ich produktów.

Tekst [EN]: https://gafam.theglassroom.org/

3 użytkowników udostępniło to dalej

@MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛
Jedynym wyjściem, jest przestać korzystać z usług tych firm.
Zaraz pojawią się uciśnieni obrońcy korporacji ze swoim syndromem sztokholmskim?
@Krzynisko No tak. Nie korzystać.
Ale mimo ,że to brzmi jak dość prosta rada to sprawa jest bardziej złożona.
Bo #GAFAM jest obecne w naszym życiu prawie wszędzie i na różnych poziomach ukrycia. Np tam, gdzie nas kontrolują/śledzą nie bezpośrednio tylko rękami naszych znajomych albo pracodawców.
Walka z nimi na poważnie to prawie jak wychodzenie z jakiegoś uzależnienia. Bez pomocy najbliższych, którzy muszą wiedzieć o tym co robimy i dlaczego, to efekty będą marne. No i jak to z uzależnieniem - nie da się tego wyjść bezboleśnie. W sensie zarówno zmiany przyzwyczajeń jak i pewnego wysiłku związanego ze zdobyciem wiedzy dt alternatywnych rozwiązań.

Co do "obrońców korporacji" to ja bardziej od nich bym zwracał uwagę na grupę, która np. zajmuje się (deklaratywnie) ochroną prywatności, cyberbezpieczeństwem, prawami w świecie cyfrowym i jednocześnie twierdzi , że w tej działalności musi korzystać z usług GAFAM. Albo nie twierdzi tylko po prostu ich używa jakby to było coś najbardziej oczywistego. Świetnie to widać po mediach cyfrowych. Internety uginają się pod ciężarem różnych, krytycznych wobec GAFAM (i podobnych korpo) tekstów, podcastów, filmów, książek itd., które to materiały są dostępne albo wyłącznie w kanałach , które kontroluje GAFAM, albo w najlepszym wypadku na "prywatnych" blogach tylko napompowanych skryptami od GAFAM.
Bo ta grupa po prostu kształtuje opinie i dyskurs publiczny na ten temat więc ich osobisty stosunek do tematu (tzw teoria v.s. praktyka) daje sporo do myślenia.

Krzyniskoudostępnił to.

@krzynisko Świetne podsumowanie. Mam niezłą bekę - wiedząc jak to działa - widząc krytyczne dla GAFAM artykły na blogu ładującym skrypty śledzące od FB/G/TT tylko po to, by wyświetlić buttony do udostępnienia, pokazujące dumnie jak wiele osób już to uczyniło, pompując systemy GAFAM.
@m0bi @Krzynisko Skoro na #fediverse zagościli już dziennikarze i dziennikarki specjalizujący się w tematach prywatności, monopolu #gafam i innych korpo-meidów, którzy/które piszą o tym na własnych stronach to może najlepiej byłoby poprosić tutaj o komentarz jak widzą ten swego rodzaju konflikt interesów.
Np. strona https://techspresso.cafe i autorka @Gosia Fraser
A dla równowagi (żeby nie było że nie ma dobrych przykładów :-) ) strona https://www.internet-czas-dzialac.pl i autorzy @Kuba Orlik oraz @Arkadiusz Wieczorek :icd: