Przejdź do głównej zawartości


czy mimo wszystko po dłuższym czasie wolę FB jako swoje główne Social Media?

chyba tak. Jakoś tak trudno siedzieć w mniejszym mieście jak większe jest wciąż dostępne
Jeśli mogę coś podpowiedzieć:

Obserwujesz jedynie 12 osób. To bardzo mało. Pamiętając o tym, że w #Fediverse nie ma algorytmu, który ci będzie podpowiadał treści, obserwowanie osób, hashtagów, to jedyny sposób, by mieć tutaj ciekawe interakcje.

Myślę że tak od 100 czy 200 obserwowanych osób robi się bardzo ciekawie :)

Bo tutaj algorytmem są właśnie ludzie 👍

2 użytkowników udostępniło to dalej

@m0bi13
Zgadzam się, ale też trzeba robić przegląd obserwowanych osób. Ja przy swoich 121 osobach mam wrażenie, że na mojej ośce czasu jest śmietnik z mnóstwem nieinteresujących mnie rzeczy. To z kolei spowodowało, że rzadziej wchodzę na #masto, a przynajmniej na to konto. Mam jeszcze drugie, w którym utrzymuję interakcje w #esperanto, i to właśnie ono ostatnio mnie bardziej przyciąga do siebie niż to, w którym piszę głównie po polsku.
@m0bi13 Jeśli nie ma algorytmu, na podstawie czego wyświetlają się sugestie ludzi do obserwowania pod FOR YOU? @kostek
Mastodon wyświetla tam profile, z którymi miałeś interakcje w przeszłości (lajki, podbicia, komentarze), ale jeszcze ich nie obserwujesz.

I takie, które poleca admin instancji.

(wg dokumentacji)
@kostek
Ten wpis został zedytowany (2 lata temu)
@m0bi13 mniebpomaga przeglądanie timelinu federacyjnego. Mogę zobaczyć kogo obserwują inni z mojej instancji objął coś fajnego to tez zacząć obserwować.
@m0bi
@Kość_W_Eterze Jeżeli faktycznie "z dumą gardzisz korporacyjnym myśleniem" (jak napisałeś w #intro poście) to jakoś tak za szybko się poddajesz wracając na FB. Jedna rada już padła - więcej własnego zaangażowania (~obserwowanych) to więcej "zwrotu z inwestycji". I pamiętaj o czymś czego nie ma w korpo-mediach: o synergii różnych projektów, które tutaj na #fediverse tworzą razem jedną całość. Gdybyś np zamienił (no powiedzmy... na początek sklonował) to co wrzucasz na YT i Instagrama na federacyjne odpowiedniki (#peertube i #pixelfed ) to te same treści zaczynają tu funkcjonować zupełnie inaczej. Owszem - możesz tu wstawiać linki np do swojego kanału na YT. Ale nie dostaniesz z tego linku nic więcej niż jednorazowe zainteresowanie jednym konkretnym odcinkiem. A jeżeli to samo opublikujesz z konta federacyjnego to masz wszystkich , którzy to tu obejrzą jako potencjalnych subskrybentów. Albo potencjalnie komentujących twój film lub podających do dalej - a każdy komentarz/podbicie powiększa zasięg publikacji o nowy krąg ludzi czyli potencjalnych subskrybentów. Jednym słowem jeżeli masz co pokazać (a tego nie wiem bo np twojego instagrama bez mania tam korpokonta nawet nie mogę sprawdzić!) to "kiszenie" tego na korpomediach jest marnowaniem swojego potencjału tutaj.
@szczur Pomyliłeś ilość wpisów z ilością obserwowanych. Tych mam 1,2k. Dużo używam list.
@szczur Między innymi o listach pisałem na blogasku tutaj, może ci się przyda:

"Algorytm Mastodona
Jak zrobić sobie ciekawy tajmlajn i poznać nowe osoby."
https://zb3.org/m0bi13/algorytm-mastodona

Jak je dobrze przygotujesz, to masz fajnie posegregowane tootki. Pomaga, serio.

Algorytm Mastodona


Jak zrobić sobie ciekawy tajmlajn i poznać nowe osoby.


Algorytm Mastodona Niektórym brakuje algorytmu polecającego, znanego np. z Twittera, który na tyle cię wyszpiegował, że wie, czego pragniesz na własnej osi czasu. Albo nie pragniesz, ale on i tak ci to poda. By cię “zaangażować”: czyli wkurzyć, wywołać emocje, oburzenie, kontrowersję. No i pokazać reklamy.

W #Fediversum i na #Mastodon możesz sobie zrobić algorytm osobiście. Bez szpiegowania.

Zaobserwuj interesujące ciebie tematy poprzez hashtagi. Będziesz mieć oś czasu pełną dopasowanych treści. Jak ci się znudzi, to odobserwuj hashtag.
UWAGA! Nie ma znaczenia co wyszukujesz w google, reklamy i tak nie pojawią się tutaj :)

Do piszących tootki: używajcie więcej hashtagów, by kategoryzować swoje treści dla innych, by mogły one zostać odszukane i wyświetlone.

Jak zaobserwować hashtag?


Gdy klikniesz hashtag na ekranie lub wpiszesz go w pole wyszukiwania, na górze listy tootków, po prawej znajdziesz ikonę człowieczka z plusikiem. Kliknij ją. Hashtag został zaobserwowany. Ikonka zmieniła się na minusik. To pozwala przerwać obserwowanie hashtagu.

W mojej apce tego nie ma!

Jeśli nie ma, to nie szkodzi. Wejdź przeglądarką na twoją instancję do webowej apki Mastodona, poobserwuj hashtagi jakie chcesz, serwer to zapamięta i otagowane tootki będą pojawiały się na twojej osi czasu w apce.

Hashtag zaobserwowany, ale pojawia się dużo spamu reklamowego albo małowartościowych tootków!

Z popularnymi hashtagami tak niestety bywa. Wyłap spamujące profile i wycisz. Nie blokuj, bo czasem coś ciekawego napiszą, będzie można sprawdzić. No i blokując odetniesz je od własnych tootków z tym hashtagiem ;)

No dobrze, hashtagi masz już zaobserwowane i ciekawe rzeczy na tajmlajnie.

Ale nadal żaden algorytm nie podaje ci na oś czasu popularnych tootków, osób, virali i innego tego bardzo popularnego kontentu, do którego nas przyzwyczajono w korpo-socjalach? Przypominam: bo nie ma algorytmu!

Chcesz zobaczyć, co inne osoby uznały za interesujące i uczyniły popularnym? Użyj funkcji #Odkrywaj


W menu “#Odkrywaj” te treści podzielono na: – Posty – czyli tootki najszerzej komentowane i podbijane. – Hashtagi – które aktualnie osoby piszące tootki używają w treści najczęściej. – Aktualności – linki do treści / artykułów zewnętrznych, zamieszczane w tootkach komentowanych i podbijanych najmocniej. – Dla ciebie – profile osób które napisały powyższe popularne posty i hashtagi oraz zamieściły linki do treści w Aktualności.

Wystarczy o tym pamiętać i kliknąć, gdy chcesz sprawdzić, o czym ludzie piszą i jakie teksty polecają. Ludzie, bo to oni są twoim algorytmem Mastodona.
Jednocześnie nikt nie “wciska” ci tego wszystkiego na siłę, wystarczy, że masz te informacje podane na tacy. Nikt nie wymaga ani nie wymusza, by spędzać w aplikacji jak najwięcej czasu. Używasz ile chcesz. Bo nie ma reklam, które musisz obejrzeć, by korpo-socjal, dostawca usługi zarobił.

A jeżeli coś mi umknęło? Co na to poradzić? Możesz użyć zakładek. Takie treści będą na liście do poczytania na później. Osoba, która napisała tootka nie będzie wiedzieć, że użyto zakładki. Tym zakładki różnią się od gwiazdek (czy serduszek). Możesz też użyć dzwoneczka. Dzwoneczek znajduje się na karcie profilu, który obserwujesz. Jeśli go naciśniesz, dostaniesz powiadomienie, gdy osoba oznaczona dzwoneczkiem napisze tootka. Nazywa się to Subskrybowaniem. No i możesz wreszcie użyć list!

Listy


Listy to takie jakby osobne osie czasu (tajmlajny), zawierające tylko wpisy od wskazanych profili, których na danej liście możesz dodać wiele. Możesz utworzyć wiele list, np. tematycznych czy zawierających osoby z danej społeczności. Do listy możesz dodać jedynie osoby, które obserwujesz. To taki agregator ich wpisów, nic, co przeleciało niezauważone przez główną oś czasu (strona główna), z listami ci nie ucieknie.

Aby utworzyć nową listę: wybierasz z głównego menu “Listy”, wpisujesz opisową nazwę i klikasz “Utwórz listę”. Czyli standardowo. A jak dodać osoby do listy? Gdy wejdziesz w listę (klikniesz jej nazwę) na górze ekranu po prawej pojawi się ikonka ustawień listy.
Wiele widoków w aplikacji ma taką ikonkę, warto sprawdzać, co się pod nimi kryje.

Gdy wejdziesz w ustawienia listy, zobaczysz przycisk “Edytuj listę”. W oknie, które się otworzy, możesz dodać profile osób. Jest też inny sposób, chyba wygodniejszy: gdy przeglądasz tootki na tajmlajnie, możesz kliknąć nazwę osoby (która tootka napisała), wyświetli się jej profil i z menu “trzy kropeczki pionowo” wybierz “Dodaj lub usuń z list”.

Pamiętaj jeszcze, że z listami jesteś dalej w swojej grupie obserwowanych osób (“bańce”), jeśli chcesz ją “przebijać” i dowiadywać się więcej nowych rzeczy, użyj subskrypcji hashtagów, którą opisałem wyżej :)

Miłego odkrywania i wychodzenia poza granice znanej sobie społeczności.

— Chcesz wesprzeć? Postaw kawę :)Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fedi: m0bi13@mastodon.socialE-mail: m0bi@e.email

@m0bi13 @szczur Z listami robionymi wg juzerów mam ten problem, że trzy jakie bym zrobił np. nerdzizm, cyklizm i urbanizm. Pierwsze dwa mają sporą część wspólną, tak samo ostatnie dwa, więc nie robię sobie w ten sposób tematycznych tajmlajnów, tylko towarzyskie.

Wolałbym takie listy wg hasztagów, dzięki temu mógłbym przeglądać konkretne tematy. Tyle że tu z kolei uciekają wpisy nieotagowane.
@m0bi
@LukaszHorodecki Ja mam listę tagów do podglądania w bio :)

Łatwo szybko kliknąć.

Przy okazji katalogują mnie w indeksie.

Są apki, gdzie można sobie zrobić listy tagów, chyba FediLab to ma.

A prototypowy #Phanpy https://dev.phanpy.social/#/ potrafi jeszcze więcej, bo filtruje po kilku tagach nawet.

Podobnie "Widok zaawansowany" webowego Mastodona.

@szczur
@wariat @m0bi13 @szczur Chciałbym móc zrobić sobie np listę "linux" i dodać tam hasztagi linux, linuxnews, gnome, gnomeshell, gnomecircle, opensuse itd.

Najlepiej gdyby tak jak teraz po kliknięciu osoby mogę ją dodać/usunąć z listy, tak samo byłoby po wybraniu hasztaga.
@m0bi13 @szczur Z tym prototypowym Phanpym (odmienia się?) to mnie zaciekawiłeś, ale nie widzę jak się do tego doklikać, bo mam tu menu okrojone tylko przeglądania local/federated.
@m0bi
Albo zacznij obserwować @antygon same jego boosty robią mi za 100 obserwowanych 😉
@diabellus @m0bi13 @kostek
@m0bi13 Po przeładowaniu strony kilka razy menu się wypełniło :)
@m0bi
@LukaszHorodecki W "Shortcut settings" definiujesz sobie m. in. listy tagów. Poeksperymentuj :)
Screenshot aplikacji (strony) Phanpy której adres podałem w tootku wyżej.
@m0bi13 Niestety, każdy skrót jest tylko dla jednego hasztaga. Może jest jakiś sprytny sposób, żeby podać więcej, ale spacje, przecinki i plusy nie zadziałały.
@m0bi
@wariat @m0bi13 @szczur No tak, musiałaby być bez automatycznego ładowania następnych tutków, najwyżej z wyskakującym "załaduj nowe".
@LukaszHorodecki Ponoć jest w interfejsie zaawansowanym, ale ja go nie używam.

Więcej: https://mastodon.social/@cheeaun/109917302013648070

@wariat @szczur

FYI, the API enables this, with one API call.

Mastodon's front-end *actually* can do this too but need to:
1. Enable advanced web interface
2. Search for a hashtag
3. Pin it
4. Configure the column, add more hashtags

Notice that it supports `any`, `all` and `none` which is even more customizable 💥
Multi-hashtag pinned timeline on Mastodon's advanced web interface

@m0bi13 @wariat @szczur Rzeczywiście, jest. Tylko ten interfejs boli XD
@m0bi13 @wariat @szczur Ale skoro jest ficzer w Mastodonie, to jest szansa że klienty wdrożą. Dzięki za info!
@LukaszHorodecki Hmm, autor wrzucał screena, ale może z jego wersji apki, którą pisze, to powinno być na dniach dostępne.
Mam Łukasz.

Wersja deweloperska #Phanpy jest pod adresem:

https://dev.phanpy.social/

I działa już pokazywanie "wielotagów" - wpisujesz kilka oddzielonych spacjami, bez hash-a.
Działa tez podgląd Osi Czasu z innych instancji - można dodać do menu skrótów. Kapitalne 👍

Pod adresem phanpy.social jest wersja "spabilna".

Coraz bardziej mi się podoba, postawię chyba własną instancję do eksperymentów, wyłączę np. wkurzające pytania o podbicia ;)

#FediTipsPL #FediPomoc
Ten wpis został zedytowany (2 lata temu)

3 użytkowników udostępniło to dalej

@m0bi13 Zarąbiście! Dzięki za info!
@m0bi
@wariat @m0bi13
Ooo, to da się tutaj wyciszać na określony czas? Na niebieskim chyba tak się nie dało
@adricxjo
Tak, jest wiele opcji od 5minut do 7 dni, plus oczywiście na stałe co w tej sytuacji wydaje się najmniej sensowną opcją.
Bardzo praktyczne rozwiązanie pozwala przywrócić spokój np jeśli ktoś ma wzmożenie jakieś trudne do ominięcia. ;-)

@m0bi13 @kostek
Fragment UI mastodona z opcjami czasu wyciszenia konta.
@wariat @m0bi13 Wow, dzięki! Postaram się zapamiętać i korzystać w razie potrzeby