Przejdź do głównej zawartości


Projekt #EUnomia - pożądany czy podejrzany ?


W roku 2019-tym konsorcjum 10 firm i instytucji akademickich z 9 krajów europejskich rozpoczęło projekt Eunomia , którego (deklarowanym ) celem jest "pomoc użytkownikom mediów społecznościowych (dziennikarzom mediów tradycyjnych, dziennikarzom społecznościowym i użytkownikom obywatelskim) w określaniu wiarygodności informacji."

Projekt jest finansowany z funduszy EU kwotą ok. 3mln EUR.
Jedym z uczestników jest Eugen Rochko, twórca i lider projektu mastodon.
Eugen ma pomóc wykorzytać mastodona jako żródło danych dla projektu.

Użytkownik @fridaysforfuture, but everyday przeanalizował cele projektu oraz jego uczestników i sformułował wnioski, które dla jednych brzmią niepokojąco a dla innych mogą nosić cechy teorii spiskowej.
Paul zauważył (m.in.) że:
- badanie przy pomocy algorytmów wiarygodności informacji w mediach, które (na razie) nie mają z tym większego problemu i zostały stworzone, żeby to rozwiązywać bez algorytmów, wygląda dość dziwnie. To raczej media korporacyjne były lepszym poligonem takich badań.
- firmy prowadzące projekt #EUnomia są również zaangażowane w badania w takich obszarach jak: masowa inwigilacja, sektor militarny, egzekwowanie prawa, strategie przeciwdziałania masowym ruchom społecznym, zwalczanie lokalnego dziennikarstwa.

Mimo deklarowanej pełnej zgodności projektu z zasadami privacy-by-design, analiza wewnętrznych dyskusji między uczestnikami też (wg autora) daje do myślenia, że społeczność fediverse może być królikiem doświadczalnym do rozwijania narzędzi, których możliwe przeznaczenie niekoniecznie leży w naszym interesie.

Całość analizy tego co się (byc może) kryje za projektem #EUnomia do przeczytania tutaj: https://hub.libranet.de/wiki/paulfree14/The(20)critical(20)EUnomia(20)FAQ/Home#What_is_EUnomia_
Ten wpis został zedytowany (3 lata temu)
@MiKlo:~/citizen4.eu$ @fridaysforfuture, but everyday
Na opiniotwórczym forum środowisk związanych z AP trwa dyskusja na temat delegowania moderacji. Dość mocno zdziwiła mnie nieobecność tematu # i zamierzam tam to nagłośnić.
Mój głos w tamtej dyskusji: https://socialhub.activitypub.rocks/t/federated-moderation-towards-delegated-moderation/1580/9
@Petros Kanenas Outis Polonos
wgłebiając sie w wątki z roboczych dyskusji w ramach eunomii (które sa zlinkowane/cytowane w tekście krytyczmym), to ileś tam wypowiedzi uczestników można zakwalifikować nie jako przejaw złej woli tylko ignoracji i kompletnego zatopienia w świecie GAFAM. Np zdziwienie, że ankieta zrobiona w G-formsach jest problemem. Ja widze ten sam mechanizm w polskim necie. Aktywiści naprawiania internetu, wychodzenia z fb itp tematów, bardzo często nie mają problemu z tym że swoje odezwy piszą ze stron www napompowanych skryptami tychże firm przed których wszechwładzą ostzegają. Albo opierają się przed aktywnością np w fediverse bo "tutaj to są tylko Ci już przekonani " (to cyt z dialogu z panoptykonem) albo "poczekam aż te alternatywne media bardziej okrzepną" .
@MiKlo:~/citizen4.eu$
Będę prawdopodobnie pisał większy tekst na ten temat, jako spin-off mojego planowanego wystąpienia na Kongresono w Łodzi. Na razie piszę po kawałku na
https://lemmy.ml/u/petros/view/Posts/sort/New/page/1
i
https://socialhub.activitypub.rocks/u/pskulski/activity

W skrócie:

1. Skupienie na mechanizmie (tu i tam ten sam mechanizm) jest tym, co @hamishcampbell określa jako #geekproblem. Mechanizm (dowolny) nie jest oczywiście neutralny, ale to intencja i skutki jego użycia decydują o zmianach, jakie wywołuje.

2. Żaden człowiek nie uważa się za złego. Każd* z nas przypisuje sobie dobre intencje, czasem okraszone cierpieniem moralnym (mniejsze zło itp.), więc to jest żadne kryterium.

3. GAFAM jest ładnym skrótowcem na określenie bardzo nieładnego kompleksu przemysłowo-militarnego, a dokładnie jego info-skrzydła. Jeżeli ktoś tego nie jest świadom (a sugerujesz, że aktorzy EUnomii nie są), to nie powinien się tykać projektów, które z definicji mają mieć masowy wpływ społeczny i polityczny. Naprawdę, wolę mieć do czynienia z zadeklarowanym, świadomym poplecznikiem surveillance-capitalism, niż z ichnim pożytecznym idiotą czy udającym takowego.

Obrazek dla refleksji.
@PawelK
Możesz sie bardziej konkretnie odnieść - Linki, cytaty itd. ? Gównoburze bez argumentów mnie nie interesują.