Przejdź do głównej zawartości


Moderacja społecznościowa w duchu Fediwersum. Propozycja.


#tldr: #moderacja #społeczność #fediwersum #FediStyle
Patrz na obrazek.

Diagram pokazujący proces eskalacji reakcji na agresję w duchu fediwersum.

Przed chwilą przetestowałem mój pomysł procedury reagowania na nękanie, drastyczny trolling i inne niefajne zachowania na fedi.
Pierwszy test znajdziecie tutaj: https://petroskowo.pl/display/810fc51c-1163-7368-30b0-81f089025539

Logika interwencji:
Kiedy mamy do czynienia z agresją lub innymi rażącymi naruszeniami netykiety, miejmy świadomość, jaką drogę przechodzą te komunikaty i jakie są możliwości reakcji na każdym etapie.

1. Nadawca jest umiejscowiony na instancji (serwerze macierzystym), gdzie się loguje, ma swój profil i zobowiązał się przestrzegać lokalnie ustalonych reguł. Nad stosowaniem się do nich czuwają administrator(zy) i moderator(zy) tegoż serwera.
---> im bardziej wprost i drastycznie wiadomości naruszają zasady serwera (zwykle dostępne publicznie), tym większa szansa, że adminat zareaguje. A jak nie zareaguje, to trzeba będzie zawiadomić świat, że nie przestrzegają własnych reguł (procedurę zaraz będziemy wymyślać).
---> Podstawą do interwencji może być też naruszanie norm netykiety, niezależnie od tego, czy ujęto je w zasadach serwera, czy nie. Oczywiście, adminat może podejść do sprawy legalistycznie i stwierdzić, że "na to nie ma paragrafu", ale mają prawo do tego (i do konsekwencji).

2. Drugim punktem jest wejście do naszego serwera. Na tym etapie nasz adminat może odfiltrować komunikaty od pojedynczego profilu, a w skrajnym przypadku od całej instancji (ale to powinna być ostateczność).

3. Ostatnim punktem kontrolnym jest nasz własny profil (feed, stream, wall, czy jak mu tam). Tu mamy zasadniczo dwa narzędzia (różniące się nieco między platformami, więc nie będę szczegółowo opisywał.
3.1. Wyciszenie / ignorowanie / blokowanie zapewnia nam (w różnym stopniu) święty spokój od tej osoby, ale nie ma żadnego wpływu (z powodu znikomej informacji zwrotnej) na zmianę jej zachowania.
3.2. Samoczynne ukrywanie (zwijanie) wpisów na podstawie słów kluczowych (w tym nicka/adresu) pozwala nam filtrować przychodzące wiadomości w bardziej różnorodny sposób.

Procedurę podejmowania interwencji proponuję następującą (zakładam, że merytorycznego porozumienia próbowaliśmy, i nie poszło):

1. Uprzejmie i asertywnie zwrócić uwagę agresorowi, że — jeśli wątek go triggeruje — to może ustawić moderację u siebie, i oszczędzić sobie (i nam) kupę nerwów.

2. Rozważyć, czy to samo narzędzie byłoby wystarczające od naszej strony (osobiście uważam, że to ma sens tylko, jeśli dysonans jest naprawdę typu osobistego. Ktoś komuś "działa na uzębienie", są jakieś zaszłości itp. Jeśli ktoś próbuje terroryzować otoczenie, to dla dobra otoczenia trzeba ko skontrować. Im wcześniej, tym mniej szkód narobi, a może i się ogarnie na przyszłość. Dlatego nie przesadzajmy z cichymi banami.

3. Kolejny poziom to skarga do administratorów macierzystej instancji agresora, najlepiej nagłośniona. Być może potrzebujemy jakiegoś publicznego kanału/forum, gdzie takie skargi można by publicznie obserwować i oceniać na konkretach politykę moderacji poszczególnych instancji.

4. Jeśli skarga (a zwłaszcza kolejne skargi) nie dają rezultatów, kolejny krok to zgłoszenie do naszego adminatu. Zależnie od możliwości technicznych oraz dotychczasowych interakcji z tamtą instancją, podejmie on decyzję o zablokowaniu konkretnego profilu lub całej instancji.

Zrobił się z tego okropnie długi tekst, więc postarałem się to skompresować do postaci diagramu. Mam nadzieję, że się przyda.
Ten wpis został zedytowany (2 lata temu)
@8Petros (nie lajkuj, podbijaj!) Super ale ciężko rozczytać drobny tekst tą czcionką. Może taka wersja będzie lepsza:
Diagram: Interwencja w duchu Fediversum wobec trollingu, nękania i innych naruszeń netykiety.  Wersja 1 beta CC0 2022 uwagi kieruj do @petros@petroskowo.pl
Oryginał w draw.io: https://cloud.citizen4.eu/s/BNDsQacGLmdZf4C
#moderacja #społeczność #fediwersum
Diagram: Interwencja w duchu Fediversum wobec trollingu, nękania i innych naruszeń netykiety.  Wersja 1 beta CC0 2022 uwagi kieruj do @petros@petroskowo.pl
Interwencja w duchu Fediversum wobec trollingu, nękania i innych naruszeń netykiety.  Wersja 1 beta CC0 2022 uwagi kieruj do @petros@petroskowo.pl
Jestem boomerem i mam estetykę boomerską. ;-)
Dzięki, że to uczytelniłeś.

Może byśmy w parę osób pomyśleli nad tym, jak uzupełnić tę koncepcję o jakiś system budowania reputacji? Żeby można było sprawdzić ile razy z danym użytkownikiem lub instancją były problemy i jak się zakończyły. Może jakieś forum, które włączałoby się do obiegu podczas załatwiania skargi z adminami?
@8Petros (nie lajkuj, podbijaj!) Ja tu zarysowałem jak sobie wyobrażam dokumentowanie ew banów instancji: https://soc.citizen4.eu/display/94d43991-1163-6f81-a070-8b7406636538 , ale to jakby kolejny krok (aka "uzasadnienie do wyroku") a Ty bardziej się na razie skupiasz na na tym co do takiej ostatecznej sytuacji prowadzi. Tak czy inaczej w jakimś momencie jest naruszenie (tzn. ktoś tak uważa skoro zgłasza) i cokowiek się dzieje dalej to samo naruszenie powinno być udokumentowane. Często te zgłoszenia mają formę najpierw miękkiego oburzenia , komentarzy czy apeli do admina w tym samym wątku. Na pewno każdy taki post/komentrz,publiczne wezwanie do usunięcia, publiczną reakcję admina,itd. dałoby się przypisać do odpowiedniego punktu na twoim schemacie.
Ale czy forum jakies ma sens ? Ja tego nie widzę. ten przypadek (3x10) pokazuje, że jeżeli admin nie zareaguje po mysłi osób zgłaszających to się tworzy wokół niego grupa wsparcia no i kilometrowe dyskuje tej grupy i jej przeciwników. Jeżeli to nie będzie formalny proces ze ścisłym przepisem jak to dokuemntować (czyli jakoś tam oprogramowany) to forum będzie jedynie platformą do tych tasiemcowych dyskusji.
Pewnie forum nie jest najlepszym wyborem. Może zacznijmy od zakresu funkcji, jakie to coś miałoby wykonywać, a potem z tego wyjdzie, jaki mechanizm się nada.
W tej chwili mam w głowie takie (oprócz oczywistych edukacyjno-informacyjnych i ewentualnego wsparcia negocjacyjnego / arbitrażowego):
-- Miejsce, gdzie będzie można przejrzeć historę sporów wyszukując po identyfikatorach zaangażowanych osób i instancji.
-- Dokumentowanie tychże sporów z wykorzystaniem śledzenia wątków.
-- Dokumentacja sporów z zabezpieczeniem przed usunięciem globalnym.

W bardzo minimalistycznej wersji wyobrażam sobie proces tak, że podejmując interwencję, dołączam do konwersacji bota-świadka (trzeba jakąś fajną nazwę, podkreślającą jego rolę) i on rejestruje cały przebieg, w tym osoby zaangażowane.

Wszystko to sprowadza się do rejestrowania obiegu informacji i następnie udostępnianie tego (a przynajmniej metadanych procesu) innym.

Jak to ruszy, to można będzie dodawać inne funkcje. Ogólnie chodzi o to, żeby ucywilizować trochę te dzikie pola, ale nie przez działania policyjne, a przez mediację i deeskalację.
Ideał anarchizmu.
@8Petros (nie lajkuj, podbijaj!)
Żeby w tych szczegółach nie uciekła w sumie najważniejsza może rzecz - odniesienie do formalnych podstaw zgłaszania każdego naruszenia. Aka "lokalnego prawa instancji" czyli regulaminu. Jak zacząłem przeglądać regulaminy instancji to zauważyłęm jedna niepokojącą prawidłowość (na mojej też :-) ) jest krótka lub długa lista zakazów/nakazów ale rzadko jest podana jasna procedura jak zgłoszenie będzie rozpatrywane i czego naruszyciel oraz ofiara mogą się spodziewać ze strony admina. I tu się kłania coś takiego jak "Zasady z Santa Clara. O przejrzystości i odpowiedzialności w moderowaniu treści" czyli +/- próba sformułowania tego co oznaczyłeś na schemacie jako "spis dobrych praktyk". Głównie rozdział pt. "Zrozumiałe zasady i polityka" :

[Zasada: Instancje powinny publikować w łatwo dostępnym i centralnym miejscu jasne i precyzyjne zasady i polityki dotyczące tego, kiedy zostaną podjęte działania w odniesieniu do treści lub kont użytkowników.

Wprowadzenie w życie: Użytkownicy powinni być w stanie łatwo zrozumieć następujące kwestie:

Jakie rodzaje treści są zabronione na danej instancji i będą usuwane, wraz ze szczegółowymi wskazówkami i przykładami dopuszczalnych i niedopuszczalnych treści;
Dla jakich rodzaje treści administrator podejmie działania inne niż usunięcie, takie jak np obniżenie widoczności, wraz ze szczegółowymi wskazówkami i przykładami dotyczącymi każdego rodzaju treści i działania; oraz
Okoliczności, w których administrator zawiesi konto użytkownika, na stałe lub tymczasowo.
]

#santaclaraprinciples
No, zaczyna nam się to trochę kleić. Może zacznijmy to podsumowywać na jakimś padzie, żeby inni mieli możliwość komentowania? NextCloud? Jakaś wiki? W weekend mogę na tepewu.pl postawić wiki, a tu otworzyć osobny profil, spiąć to po RSS i hula. Postawowe pytanie, czy Ty sie piszesz na współrozwijanie tego, bo ja w pojedynkę nie dam rady.
@8Petros (nie lajkuj, podbijaj!)
Wiki to może przesada na tym etapie.
Może raczej coś takiego jak #hedgedoc czyli coś co jest padem ale w razie czego może pełnić role prostej wiki.
I zamiast konta z RSS konto grupy/forum.
No i jako pierwszy cel postawić sobie przekształcenie twojego schematu w coś w rodzaju specyfikacji, którą ktoś (...) mógłby użyć do zrobienia jakiegoś narzędzia.
Masz u siebie jakiegoś pada? Jak nie, to może jakiś publiczny, jak https://pad.riseup.net/ ?
Dobre, bo gotowe. :-)
Dasz mi login, czy jechać na gościa?
@8Petros (nie lajkuj, podbijaj!) Sam sobie zakładasz login. A Ty możesz załozyć u sobie konto- typu forum (z członkami dodawanymi przez zaproszenie) - to sprawdzimy jak wygląda takie coś w działaniu poza granicami jednego serwera
OK, dzisiaj ogarnę. Masz jakąś chwytliwą nazwę? I jeszcze lepszy akronim? (Lem mi się przypomina).
Miałem trochę miejsca w głowie i znalazłem tam trzy propozycje:

Łacińską: Comitium Populi (niech ktoś deklinację sprawdzi, bo ja już zapomniałem całkiem łaciny). Ref: https://www.britannica.com/topic/comitia#ref93688

GermańskoSkandynawską: (Fedi|All)Thing ref: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ting

Słowiańską: Wiecowisko (miejsce wieców: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiec_(historia))

Jestem za pozytywnymi nazwami :-)
Komu zależy, niech się wypowie!
Ten wpis został zedytowany (2 lata temu)
Ostatecznie:


Petroskowo | Pręgierz aka The Pillory @ Petroskowo

Z profilu:
Tworzymy i egzekwujemy dobre praktyki Fediwersum. Niech się dzieje sprawiedliwość zdecentralizowana!
Zdecentralizowana sieć społeczna potrzebuje innych sposobów moderacji niż centralny arbiter, czy emocjonalne flaszmoby.
Nie chcemy wprowadzać innych zasad niż już istniejące, choć nieco zapomniane. Przypominamy je i proponujemy procedury ich wdrożenia, zgodne z duchem Fediwersum.
@8Petros (nie lajkuj, podbijaj!) jeszcze wersja EN (w pliku źródłowym w linku wyżej sa obydwie razem)
Diagram: Intervention in the spirit of the Fediverse against trolling, harassment and other breaches of netiquette.  Version 1 beta CC0 2022 address comments to @8petros@petroskowo.pl