Przejdź do głównej zawartości


Sty 4
„Dziady i dybuki” – klub książkowy
Śr 8:00 PM - 10:00 PM ZOOM – link do spotkania zostanie tu opublikowany na około tydzień przed terminem.
KOD MAŁOPOLSKIE


Zapraszamy w środę, 4 stycznia, tradycyjnie o godzinie 20:00. Jako kanwę do dyskusji proponujemy książkę Jarosława Kurskiego „Dziady i dybuki”:

Legendę łatwo przyswoić, z prawdą żyć na ogół trudniej


I nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia. Walnęła faktem, wychłostała konkretem. Odszpuntowany dybuk skoczył na mnie, Bogu ducha winną ofiarę, jak na świeże mięso, jak do ciepłej krwi. A wlazł we mnie, a rozsiadł się we mnie, męczył pytaniami, podpowiadał tropy, pchał w czeluści internetu. Taplał w wylewającym się stamtąd antysemickim błocie, oblepiał narodowym jadem, nurzał w „spisku żydowskim przeciw Polsce”. Szeptał:  
– Napisz, napisz. Jedyny jesteś, jedyny. Władzę masz. Całkowitą. 
– Jaką władzę?    
– Ty żyjesz!

Fragment książki   (wybór wydawcy). 


Od pierwszego zdania o Mamie Autora nie mogłem się oderwać od tej książki, póki nie dotarłem do ostatniego. Książka fascynuje i wciąga, gdyż jest opowieścią detektywistyczną o koligacjach rodzinnych (niesamowitych, zda się – nieprawdopodobnych!). „Dziady i dybuki” potwierdzają atrakcyjność idei akulturacji w polszczyźnie. Roman Dmowski bałby się takich ludzi jak ukochana Mama Jarka; przy tem postać to skomplikowana, wzorcowo wydobyta z wizerunku Polski Jagiellońskiej.

Marian Turski 

Jarosław Kurski – (ur. 1963) zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Gdańszczanin. Ukończył prawo. Należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Aresztowany w stanie wojennym. Członek redakcji „Solidarności”, podziemnego pisma regionu gdańskiego, którego pierwszy numer ukazał się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w „Tygodniku Gdańskim”. Był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. W sprzeciwie wobec „wojny na górze” zrezygnował z pracy. Opublikował Wodza, polityczny portret przewodniczącego „S” na tle ówczesnych wydarzeń. Od stycznia 1991 r. publicysta „Wyborczej”, a od 2006 r. jej wice-naczelny. Prowadził rozmowy polityczne w Polsacie, TVP i TOK FM. Autor esejów o Raymondzie Aronie Pokój z widokiem na historię oraz biografii Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności. Oficer Krzyża Orderu Odrodzenia Polski i Kawaler Orderu Francuskiej Legii Honorowej.
(za portalem kulturalnysklep.pl)

KOD Małopolskie zaprasza Cię na zaplanowane spotkanie Zoom.
Temat: Klub książkowy – „Dziady i dybuki”
Czas: 4 sty 2023 08:00 PM
czy friendikowe eventy przyjmują Mobilizon-like joiny?
@marcin mikołajczak 🇵🇱 To byś musiał sprawdzić z konta mobilizon. Ja z konta friendica widzę mobilizonowe eventy tak samo jak własne czyli z przyciskami "Będę/nie będę/może będę uczestniczyć"
Z ciekawości kliknąłem u siebie (to nie jest Mobilizon, ale jednym z moich głównych celów była kompatybilność z mobilizonowymi eventami) Join, ale nie dostałem zwrotnej akceptacji. Dziwne żeby Friendica nie trzymała kompatybilności z tymi aktywnościami
Widok wydarzenia w interfejsie Soapbox z oczekującym udziałem
Oczywiście po przyjęciu dołączenia bym opuścił, aby nie robić sztucznego tłumu 🙂
@marcin mikołajczak 🇵🇱 ja kliknąłem dołaczenie to tego wydarzenia z konta mobilizona i przyjęło, również poźniejszą rezygnację.
Nie rozumiem tylko czemu opcja "udostęþnij" na mobilizonie pokazuje opcje udostęþnienia wszeędzie ale nie na tej instancji mobilizona. Nie przewidzieli, że ktoś będzie chciał tam szerować zewnętrzne wydarzenia ?
Dobra, widzę

https://github.com/friendica/friendica/issues/11502

Liczę że to Friendica się dostosuje, bo sam przy swojej implementacji wybrałem za wzór to bardziej kompletne i częściej wykorzystywane do eventów 🙃