Skip to main content


BeauBoboBonobo reshared this.


Ekspertyza prawna w sprawie koncesji dla TVN24


Najważniejsze wnioski z ekspertyzy sporządzonej przez zespół prawników z SGH prof. dr hab. Tomasza Siemiątkowskiego, dr Łukasza Boberka oraz dr Jarosława Wierzbickiego :
- w sytuacji zaniechania i bezczynności KRRiT, wobec przysługującego TVN prawa podmiotowego, dotychczasowa koncesja nie wygasa
- członkom KRRiT grozi odpowiedzialność karna za (umyślne) przestępstwo niedopełnienia obowiązków (art. 231 §1 kk)
https://www.rp.pl/Bezpieczenstwo/307279910-Dlaczego-KRRiT-musi-udzielic-koncesji-TVN-24.html
#wolnemedia
This entry was edited (3 months ago)

Kuba Orlik reshared this.


Nie dla wygaszenia licencji stacji TVN24!


Za 3 miesiące TVN24 może zniknąć z naszych odbiorników. Pod koniec września wygasa licencja stacji na nadawanie. Jej odnowienie zależy od decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która pomimo braku merytorycznych przeciwwskazań zwleka z jej wydaniem już ponad rok. Zaapeluj do KRRiT, by zakończyła ten zamach na #WolneMedia .
https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/nie-dla-wygaszenia-tvn--
@marcin mikołajczak No i jaki to ma związek z tym, że rząd próbuje uciszyć/zlikwidować jedyną dużą stację TV, która jeszcze jest od niego niezależna?
Wiem tyle, że bez TVN-u nie uda się osiągnąć polaryzacji, na której utrzymuje się PiS, więc to temat zastępczy który skończy się tym, że ponownie wycofają się z użyciem Gowina, zareaguje ambasada USA lub na trochę znikną z anteny i wrócą.
obserwując jak obóz rządowy (wraz z ich obozem medialnym) swobodnie czuje się z powrotem Tuska, nieobecność TV przedstawianej jako partyjna/tuskowa posypałaby im narrację.
@marcin mikołajczak Żaden autorytarny rząd nie potrzebuje niezależnych mediów żeby podsycać polaryzację i szczuć na grupy mniejszościowe. To w ogóle jakąs dziwna teza dla mnie...
"Znikną z anteny i wrócą" - tzn jak konkretnie wrócą ? Mam wrażenie, że nie rozumiesz jaką rolę w demokracji spełniają media niezależne od władzy i jak bardzo takie media przeszkadzają autokratom. Wystarczy spojrzeć na Węgry, żeby nie opowiadać takich dyrdymałów.
Znam schematy tego rządu i już tyle razy słyszę, jak to mają zniszczyć niezależne media. Po prostu nie rozumiem, jak można łapać się po raz kolejny na tę samą scenkę odgrywaną w tej kadencji kolejny już raz.
@marcin mikołajczak Nie "mają zniszczyć" tylko niszczą. Trzeba być albo zwolennikiem pisu albo jakieś opcji na prawo od niego, żeby twierdzić, że jest inaczej. Ew nie interesować się w ogóle tym co się dzieje w Polsce od 6ciu lat. Nie interesuje mnie do której z w/w sie zaliczasz....
Trzeba być… ech, nie dokończę… aby wierzyć że choćby przy polityce zagranicznej prowadzonej przez nasz rząd miałby on sobie pozwalać na coś takiego
A zwolennicy opcji na prawo od pisu powinni być przeciwnikami regulacji mediów
o huj, miałem rację, już porozumienie przeciwko

Petros Kanenas Outis Polonos reshared this.


Projekt #EUnomia - pożądany czy podejrzany ?


W roku 2019-tym konsorcjum 10 firm i instytucji akademickich z 9 krajów europejskich rozpoczęło projekt Eunomia , którego (deklarowanym ) celem jest "pomoc użytkownikom mediów społecznościowych (dziennikarzom mediów tradycyjnych, dziennikarzom społecznościowym i użytkownikom obywatelskim) w określaniu wiarygodności informacji."

Projekt jest finansowany z funduszy EU kwotą ok. 3mln EUR.
Jedym z uczestników jest Eugen Rochko, twórca i lider projektu mastodon.
Eugen ma pomóc wykorzytać mastodona jako żródło danych dla projektu.

Użytkownik @fridaysforfuture, but everyday przeanalizował cele projektu oraz jego uczestników i sformułował wnioski, które dla jednych brzmią niepokojąco a dla innych mogą nosić cechy teorii spiskowej.
Paul zauważył (m.in.) że:
- badanie przy pomocy algorytmów wiarygodności informacji w mediach, które (na razie) nie mają z tym większego problemu i zostały stworzone, żeby to rozwiązywać bez algorytmów, wygląda dość dziwnie. To raczej media korporacyjne były lepszym poligonem takich badań.
- firmy prowadzące projekt #EUnomia są również zaangażowane w badania w takich obszarach jak: masowa inwigilacja, sektor militarny, egzekwowanie prawa, strategie przeciwdziałania masowym ruchom społecznym, zwalczanie lokalnego dziennikarstwa.

Mimo deklarowanej pełnej zgodności projektu z zasadami privacy-by-design, analiza wewnętrznych dyskusji między uczestnikami też (wg autora) daje do myślenia, że społeczność fediverse może być królikiem doświadczalnym do rozwijania narzędzi, których możliwe przeznaczenie niekoniecznie leży w naszym interesie.

Całość analizy tego co się (byc może) kryje za projektem #EUnomia do przeczytania tutaj: https://hub.libranet.de/wiki/paulfree14/The(20)critical(20)EUnomia(20)FAQ/Home#What_is_EUnomia_
This entry was edited (6 months ago)
@MiKlo:~/citizen4.eu$ @fridaysforfuture, but everyday
Na opiniotwórczym forum środowisk związanych z AP trwa dyskusja na temat delegowania moderacji. Dość mocno zdziwiła mnie nieobecność tematu #Eunomia i zamierzam tam to nagłośnić.
Mój głos w tamtej dyskusji: https://socialhub.activitypub.rocks/t/federated-moderation-towards-delegated-moderation/1580/9
@Petros Kanenas Outis Polonos
wgłebiając sie w wątki z roboczych dyskusji w ramach eunomii (które sa zlinkowane/cytowane w tekście krytyczmym), to ileś tam wypowiedzi uczestników można zakwalifikować nie jako przejaw złej woli tylko ignoracji i kompletnego zatopienia w świecie GAFAM. Np zdziwienie, że ankieta zrobiona w G-formsach jest problemem. Ja widze ten sam mechanizm w polskim necie. Aktywiści naprawiania internetu, wychodzenia z fb itp tematów, bardzo często nie mają problemu z tym że swoje odezwy piszą ze stron www napompowanych skryptami tychże firm przed których wszechwładzą ostzegają. Albo opierają się przed aktywnością np w fediverse bo "tutaj to są tylko Ci już przekonani " (to cyt z dialogu z panoptykonem) albo "poczekam aż te alternatywne media bardziej okrzepną" .
@MiKlo:~/citizen4.eu$
Będę prawdopodobnie pisał większy tekst na ten temat, jako spin-off mojego planowanego wystąpienia na Kongresono w Łodzi. Na razie piszę po kawałku na
https://lemmy.ml/u/petros/view/Posts/sort/New/page/1
i
https://socialhub.activitypub.rocks/u/pskulski/activity

W skrócie:

1. Skupienie na mechanizmie (tu i tam ten sam mechanizm) jest tym, co @hamishcampbell określa jako #geekproblem. Mechanizm (dowolny) nie jest oczywiście neutralny, ale to intencja i skutki jego użycia decydują o zmianach, jakie wywołuje.

2. Żaden człowiek nie uważa się za złego. Każd* z nas przypisuje sobie dobre intencje, czasem okraszone cierpieniem moralnym (mniejsze zło itp.), więc to jest żadne kryterium.

3. GAFAM jest ładnym skrótowcem na określenie bardzo nieładnego kompleksu przemysłowo-militarnego, a dokładnie jego info-skrzydła. Jeżeli ktoś tego nie jest świadom (a sugerujesz, że aktorzy EUnomii nie są), to nie powinien się tykać projektów, które z definicji mają mieć masowy wpływ społeczny i polityczny. Naprawdę, wolę mieć do czynienia z zadeklarowanym, świadomym poplecznikiem surveillance-capitalism, niż z ichnim pożytecznym idiotą czy udającym takowego.

Obrazek dla refleksji.

@PawelK
Możesz sie bardziej konkretnie odnieść - Linki, cytaty itd. ? Gównoburze bez argumentów mnie nie interesują.